Kaç Numara Bebek Bezi Kullanmalıyım?

Ucuz Bebek Bezi Satın Alma Rehberi

Prima bebek bezi numaraları ve kiloları

2 – 5 kg 1 numara
4 – 8 kg 2 numara
6 – 10 kg 3 numara
9 – 14 kg 4 numara
10 – 15 kg 4+ numara
11 – 16 kg 5 numara
13 – 18 kg 6 numara
15+ kg 7 numara

Molfix bebek bezi numaraları ve kiloları

2 – 5 kg 1 numara
3 – 6 kg 2 numara
4 – 9 kg 3 numara
7 – 14 kg 4 numara
9 – 16 kg 4+ numara
11 – 18 kg 5 numara
13 – 20 kg 5+ numara
15+ kg 6 numara

Canbebe bebek bezi numaraları ve kiloları

2 – 5 kg 1 numara
3 – 6 kg 2 numara
4 – 9 kg 3 numara
7 – 14 kg 4 numara
9 – 16 kg 4+ numara
11 – 18 kg 5 numara
15 – 27 kg 6 numara

Sleepy bebek bezi numaraları ve kiloları

2 – 5 kg 1 numara
3 – 6 kg 2 numara
4 – 9 kg 3 numara
5 – 10 kg 3+ numara
7 – 14 kg 4 numara
9 – 16 kg 4+ numara
11 – 18 kg 5 numara
13 – 20 kg 5+ numara
15 – 25 kg 6 numara
17 – 27 kg 6+ numara
20 – 30 kg 7 numara

Yukarıda yer alan numara bilgilerin markalar tarafından paketlerin üzerinde yer almakta olan bilgilerdir. Markalar tarafından numaralara ait kg bilgileri zaman zaman değiştirilmektedir. Detaylı bilgi için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Doğru bebek bezi kullanmak çocuğunuzun bez içerisinde daha rahat ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Peki hangi bezi kullanacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Bu yazımızda kaç numara bebek bezi kullanmalıyım sorusuna cevap verip ne zaman bez değiştirmeniz gerektiği ve doğru bezi kullanmadığınız taktirde neler yaşayabileceğinizi anlatacağım.

Bebek Bezi Numarası

Bezlerin üzerinde hangi kilolarda kullanılabileceği ile alakalı genel bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler her zaman işe yaramıyor olsa da yol göstermesi konusunda büyük bir kolaylık sağlar ancak her zaman geçerli değildir. Oradan yazan kilo değerlerinin yanında dikkat etmeniz gereken nokta bebeğinizin göbekli olup olmadığı olacaktır. Eğer bebeğinizin göbek bölgesi aynı kiloda olduğu bebeklere göre daha büyükse orada yazan kilolara ulaşmadan bir üst numarayı kullanmanız gerekecektir.

Doğru bez numarası çocuğunuzun belini sardığınızda bel bölgesindeki esnek bantlar arasında 1-2 parmaklık esneme payı bulunacak şekilde seçilmelidir.

Bebek Bezi Numarası Ne Zaman Değiştirilir?

İdeal bebek bezi numarası bağlandığında çocuğun belinden düşmeyecek ve rahat nefes alabilmesi için 2 parmak boşluk kalacak şekilde bağlanabiliyor olmalıdır. Kullanmış olduğunuz bebek bezi çocuğun belini sarmamaya veya belinde izler bırakmaya başladığında bebek bezinin küçük geldiği anlaşılır. Bu durumda bir üst numara bezi kullanmaya başlamalısınız. Numara arttırma işlemini zamanında yapmadığınız taktirde fiziksel bozukluklara neden olabilecek sorun yaşatabilirsiniz.

İlk Defa Anne Baba olacaklar

Eğer ilk çocuğunuz yakın bir zamanda dünyaya gelecekse bez numaraları 1’den 6-7 ye kadar devam eder. Yeni doğan çocuklar en küçük bez olan 1 numarayı kullanır. Daha sonra bu numara çocuk büyüdükçe artarak devam eder. En büyük numara bebek bezi de 8’dir. Erken doğan bebekler için 0 numara bez de mevcuttur. Ancak bu bezi marketlerde bulma şansınız oldukça düşük.

Doğru bez numarasını bulduktan sonra hangi markayı kullanacağınızla ilgili kafanızda soru işaretleri mevcutsa “Hangi Bebek Bezini Kullanmalıyım?” başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

Büyük Numara Bez Kullanırsam Ne Olur?

Bez hem rahat hareket etme hem de daha fazla sıvı emmesi için büyük numara kullanmak daha mantıklı geliyor olabilir. Ancak uyguladığınızda böyle olmadığını göreceksiniz.

Büyük numara kullandığınız bez ıslanıp ağırlaştığında çocuğun belinden daha kolay bir şekilde kayacak ve belki de düşecektir. Bu da ister istemez çocuğun hareket kabiliyetini etkileyecektir.

Büyük numaralar daha fazla sıvı emme özelliğine sahipken aynı zamanda çocuğu ideal sıkılıkta saramayacağı için daha fazla sızdırma sorunları yaşayacaksınız.

Ekonomik olarak da büyük numaralı bezler bağladığınızda bir adet bez için ödediğiniz birim bez fiyatı artacak, daha fazla para ödemek zorunda kalacaksınız.

Küçük Numara Bez Kullanırsam Ne Olur?

Küçük numara bez kullandığınızda çocuğunuzun bel bölgesini sıkmaya ve çocuğun rahatsız olmasına neden olacaktır.

Son olarak yan bölgelerin genişlikleri markadan markaya farklı olabileceği için bez değişiminde farklı numaralar kullanabileceğinizi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular?

İnternette en çok aranan bazı sorulara kısaca yanıtlar verelim.

3 aylık bebek kaç numara bez kullanır? Bebeğin kilosuna bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle bu dönemde 2 numara bez kullanırlar.

5 aylık bebek kaç numara bez kullanır? Bebeğin kilosu ayına uygun gidiyorsa 3 numara bez kullanacaktır.

1 yaşındaki bebek kaç numara bez kullanır? Bebek bezi numaraları ve kiloları tablosunu kontrol etmekte fayda var. Ancak çoğunlukla bu dönemde 4 numara kullanmaya başlamış olurlar.

Bebek bezi ile alakalı merak ettiklerinize cevap bulmanız için hazırladığımız diğer yazılarımız için bebek bezi kategorisi bölümüne bakmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.