Dikkat 2 Yaş Çıkabilir – 2 Yaş Etkinlikleri

Okul Öncesi Fasülye Etkinliği

Gelişim evrelerinden biri olan 2 yaş; çocukların bebeklik döneminden çıkıp kendilerini birey olarak kabul ettirmeye çalıştığı yaş aralığıdır. Artık bireyselleşmenin ilk adımları atılıyor ve en önemli süreçlerden biri olan 18. Ve 36. aylara çocuğunuz merhaba diyordur.

İçindekiler

Heyyy özgürlükkkk.. Evet evet aslında size demek istedikleri tam olarak da bu. Dil gelişimi ve iletişim becerileri tam gelişmemiştir ve söylemek, size ifade etmek istedikleri şeylerde zorlanıyorlardır. Kendisinin ayrı bir birey olduğunun farkındadır , ben merkezli döneme geçmiştir ve bunu elinden geldiğince tüm çevresine kanıtlamak ister. Artık ben kendim yürüyebiliyorum , koşabiliyorum, daha sistematik düşünmeyi öğrenebiliyorum eeee o halde bende varım.. Sizlere öfkelenebilirim, hayır kelimesini kabul etmeyebilirim, bağırabilirim, nesneleri atabilirim çünkü bu benim dünyam ve bu dünyanın merkezinde ben varım. Size vermek istedikleri mesajlar bu şekilde keskin olabilir.

Bu dönemde en önemli eşiklerden bir tanesi belki de anne baba olarak yapılması gereken şeylerin başında sakin ve sabırlı tutumunuz sürdürmeye devam etmektir. Çocuklarımızın duygularını ifade etmelerine müsaade etmeliyiz istikrarlı şekilde.

Ebeveynlerin söylediklerinin tam tersi tutumları yapmalarına, inatlaşmalarına fırsat vermeksizin; bunu en kolay verecekleri tepkileri önceden öngörüp davranışlarının yönünü eş zamanlı değiştirmeye çalışarak yapabiliriz; onları gelişimlerine uygun oyunların içine çekebilmeliyiz. Onların duyusal gelişimlerini zengin içerikli oyunlarla desteklemeliyiz.

Bu dönemde çocuğunuz merkezine koyduğu kendi dünyasına ek olarak içinde bulunduğu dünyayı keşfetmek ve deneyimlemek için çok heyecanlıdır. Heyecan merakı ve en nihayetinde öğrenmeyi beraberinde getirecektir. Onun için evimizde bulunan taze fasulye bile onun keşif yolculuğunu başlatabilir. Şöyle ki; rengi, içindeki tohumları , formu hatta fasulyeden bir kule bile onun için çok heyecan verici olacaktık.

Okul Öncesi Fasülye Etkinliği
Fasülye Dizme Etkinliği
Okul Öncesi Fasülye Ayıklama Etkinliği
Fasülye Ayıklama Etkinliği

Minik kaşifleri birlikte desteklemeye ne dersiniz?

Bu heyecanları destek olabilecek ve evde birlikte hazırlayabileceğiniz hamurlar, duyusal oyun zeminleri ve oyunları sizler için düzenlemeye çalıştık. O zaman hep beraber 2 yaş özgürlüğüne merhaba derken 2 yaş oyunlarımızla bu dönemi en eğlenceli şekilde kutlayalım… hepimize iyi eğlenceler…

Evde Yapılabilecek 2 Yaş Etkinlikleri

  • Makarnaya Renkli Boncuk Dizeme
Makarnaya Boncuk Dizme Etkinliği

2 yaş çocuğu için etkinlikler başlığında size ilk tavsiye edeceğimiz oyun makarnaya boncuk dizme. Etkinliğimizde ihtiyacımız olan şeyler; çubuk makarna, renkli boncukları ve çubuk makarnaları saplayabileceğimiz köpük yada oyun hamuru. Biz bu 2 yaş etkinliğimizde çubuk makarnaları saplamak için köpük kullandık ve renkli boncuklara alternatif olarak renkli bambu çubuklarını eşit aralıklarla kesip oyuna dahil etmek istedik. Renkli bambu çubuklarımız ile aynı renklerde bardaklar da kullandık. Böylece öncesinde renkleri eşleştirip renkli bambu çubuklarını kendisiyle aynı renkteki bardaklara doldurduk. Eşleştirme ve aktarma becerimizi bu sayede güçlendirirken daha sonrasında da bambu çubuklarımızı çubuk makarnalara dizebilmeyi amaçladık ve böylece ince motor kaslarınızın çalışmasını destekledik. Oyunumuzun sonunda hem çok eğlendik hem de eşleştirme, aktarma, ince motor gelişimi ve en nihayetinde de el göz koordinasyon çalışmalarımızı desteklemiş olduk.. İyi eğlenceler

  • Önce Eşleştir Sonra Doldur ve Boşalt
2 Yaş Renk Eşleştirme Etkinliği

Bu etkinliğimizde ihtiyacımız olan materyaller; renkli fon kartonları, renkli bardaklar, renkli ponponlar ve ponponları aktarabilmek için bir aktarma maşası. Biz aktarma için kullanabileceğimiz araca sahip olmadığımız için tahta mandalın iki ucuna silikon yardımı ile yapıştırdığımız dil çubukları ile bir aktarma maşası elde ettik. Renklerden ana renkleri kullandık. Çocuğumuz için çevresinde gördüğünde ona çağrışım yapmasını sağlamak amacıyla kırmızı renk için elma, sarı renk için muz ve mavi renk için gökyüzü resmini kullandık. Siz de isterseniz bu resimleri çeşitlendirebilirsiniz. Burada amacımız çocuğumuzun ana renkleri öğrenirken aynı zamanda doldurma ve boşaltma çalışmaları yapması, renk eşleştirme yapması ve tutacağı maşa ile de ince motor kaslarını çalıştırması oldu. Önce renklerin önüne alakalı resimleri dizdik, maşa yardımı ile ponponları bardaklara doldurduk ve ilgili renk silindirlerine boşaltmalarını sağlamalarına yardımcı olduk. Dilerseniz oyun devam ettikçe vereceğiniz komutlar ile sıralamalarını değiştirmelerini sağlayabilirsiniz. Keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak bu aktivite 2 yaş kreş etkinlikleri arasında sıklıkla yer almaktadır.

  • Sana Kremalı Pasta Yaptım
2 Yaş Sanat Etkinliği

Oynarken en az çocuğunuz kadar sizlerin de eğleneceğiniz 2 yaş sanat etkinliği ile karşınızdayız. Biz oynarken de hazırlarken de çok büyük keyif aldık. İhtiyacınız olan malzemelerden başrolde bu oyunumuzda tıraş köpüğü var. Çoğu oyunumuza katabileceğimiz, aslında tek başına bile duyusal oyunlar oluşturabileceğimiz tıraş köpüğü bu sefer pastacılık kreması rolünde. Çocuğumuzla birlikte pasta yapmayı hayal ettik ve kek olarak süngerlerden, krema olarak tıraş köpüğünden ve pastamızı süslemek için de renkli pullardan, simlerden ve ponponlardan faydalandık.

Duyusal oyunların çocuklarımıza kattığı birçok faydadan yararlanmayı amaçladık. Okul öncesi tıraş köpüğü etkinlikleri, maddenin katı olmayan bir halini deneyimlemelerini, elleriyle ve parmaklarıyla sıkma-gevşetme refleksleri desteklemeyi, tıraş köpüğünün kokusunu almalarını, pastalarını süslerken yaratıcılıklarını kullanmalarını istedik. Nihayetinde parçadan bütüne giderken pastaları renkler ve ışıltılarla süslü görsel bir şölene dönüştü. Gündelik hayatlarından da, mesela mutfakta, aslında bir pasta yaptığınızda onlar için önce kekimizi hazırlıyoruz sonra kremamızı sürüp en son olarak da süslüyoruz gibi basit yönergelerle ve ileri aşama cümlelerimiz ile sıra ile yapma bilincini aşılamış olduk. Hepimizin ellerine sağlık 😁

  • Sevimli Benek Canavarı
Sevimli Benek Canavarı

Etkinliğimiz için gerekli olan malzemelerimiz birkaç tahta mandal bir parça pamuk, oynar gözler, boyalarımız ve boya paletimiz. Biz burada çocuklarımızın kullanmaktan çok zevk aldığı parmak boyalarımızı kullandık. Onlardan bu sefer parmaklarını boyaya batırmadan bir resim yapmalarını istedik. Fırça yerine fırçaya alternatif olarak ; tahta mandalları ve uçlarına taktığımız pamukların onlar için bir boyama aracına dönüşebilecegini gözlemlemelerini sağladık. Böylece alternatif düşünme yeteneklerini tetiklemeyi amaçladık. Kullandığımız tahta mandalları tripot tutuşu ile tutmalarını sağlayabilirseniz; çok küçük yaşlardan başlayarak kalem tutma becerilerini kazanmalarını destek vermiş olabilirsiniz. Öncesinde hazırladığımız uçlarına pamuk taktığımız tahta mandallarımızı istediğimiz renklerdeki boyalara batırarak resim kağıdımız üzerine benekler oluşturduk. Sonunda da benekler üzerine oynar gözlerimizi yerleştirdik. Etkinliğimizin sonunda ortaya sevimli benek canavarımız çıktı. Böylece ince motor kaslarımızı destekledik, kullandığımız araçlara alternatif araçlar üretebildik ve renkleri tekrarlama şansı yakaladık.

  • Beni Takip Et
2 Yaş Beni Takip Et Etkinliği

2 yaş aktiviteleri örneğimizde hem doğadan hem de evimizdeki doğal malzemelerden de yararlanmak istedik. Biz mevsimine uygun olarak kestane de kullandık. Sizler dilerseniz bunları çeşitlendirebilirsiniz. Tabi ki doğal malzemeli oyunlarınızı olmazsa olmazı fasulyeler ve nohutlar da oyunumuzda bizimle. Renkli ponponlarımızı da oyuna dahil ettiysek artık hazırız. Öncesinde resim kayıtlarımız a desenler oluşturalım. Zikzak, düz çizgi ve spiral gibi. Sonrasında da çocuğumuzdan bu desenleri takip ederek üzerlerine nohut, fasulye, ponpon ve kestaneleri dizmelerini isteyelim. Önceden belirli bir şeklin üzerine seçtiği materyalleri dizecek ve böylece ince motor kaslarını çalıştırmanın yanı sıra el göz koordinasyonunu geliştirecektir. Odaklanma sürelerinin uzatılmasına da katkı sağlayacağımız etkinliğimizle farklı boyut ve dokularda olan malzemeler arasındaki farkları da tespit etme şansı yakalayacaklar

  • Renkli Manevralar
2 Yaş Etkinlik Araba İle Boyama

Çocuklarımızın oynarken çok zevk aldıkları arabalara bu kez renkli kalemleri ekledik. İhtiyacımız olan akrabalarımıza ek olarak renkli kalemler ve bant. Renkli kalemlerimizi arabalarla aynı renklerde olacak şekilde öncesinde eşleştirdik. Sonrasında da arkalarına bantladık. Devamında resim kâğıtlarımız üzerinde arabalarımızı sürdüğümüzde arabalarımızla aynı renklerde oluşan izleri gözlemledik. Çizgilerimizin yaptığımız manevralar sonucunda karmaşık hale geldiği hali manevrasız sürdüğümüzdeki halleriyle karşılaştırdık. ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINDA KENDI YOLLARINI ÇIZERKEN HAYATA RENKLI IZLER BIRAKABILMELERI DILEKLERIMIZLE IYI EGLENCELER..

Oyun Hamuru Tarifleri

Sayfanın üst kısmında evde yapabileceğiniz 2 yaş etkinlikleri paylaştık. 5 farklı oyun hamuru tarifi ile sizde çok kısa sürede içerisinde yapay malzemeler olmayan kendi oyun hamurlarınızı yapabilirsiniz. Üstelik kendi içerisinde birçok farklı detaylar da ekleyebilirsiniz.

1- Evde Oyun Hamuru Yapımı

2 su bardağı un (Dilerseniz farklı formlarda unlardan da tercih edebilirsiniz; mısır unu, karabuğday unu vs.)
Yarım su bardağı tuz (kattığınız tuz miktarına bağlı olarak hamurun buzdolabı poşeti gibi kapalı durumda daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.)
Yarım çay kaşığı gıda boyası (Dilerseniz doğal çağlardan yararlanabilirsiniz; karadut çayı, kızılcık çayı vs.)
Kıvamını oluşturmasını sağlayacak miktarda su

2- Pofuduk Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

2 su bardağı nişasta
1 su bardağı su
Yarım su bardağı pirinç unu (Renklendirmek isterseniz gıda boyası ekleyebilirsiniz)
Tüm malzemeler karıştırılır ve istenilen kıvam verilir. Hamur olarak oynatabileceğiniz gibi duyusal oyun zemini olarak da kullanabilirsiniz. Sonrasında içine pirinç de ekleyip farklı doku deneyimi yaşatabilirsiniz.

3- Çamur Nasıl Yapılır? – Evde Çamur Yapımı

1 su bardağı nişasta
Yarım su bardağı su
3-4 yemek kaşığı kakao
Tüm malzemeler karıştığında ev çamurunuz hazır hale gelecektir. Birçok oyununuza zemin hazırlayabilirsiniz. Örneğin çiftlik hayvanlarınızı çamura bulayıp onları temizleyebilir ya da arabalarınızı çamurda sürüp sonra araba yıkamayı rolüne çocuğunuzla birlikte bürünebilirsiniz… iyi eğlenceler 🙂

4- Oobleck Nasıl Yapılır?

2 su bardağı mısır nişastası
1 su bardağı ılık su
İsteğe bağlı gıda boyası
Malzemeler ağzı kapalı bir kapta çalkalanmalıdır. Daha sonra bir oyun teknesine aktarılan bu karışım gözlemlenmeye başlanabilir. Karışım avuçlandığında yukarı doğru kaldırıldığında başta katı gibi olan hali akışkan hale gelecektir.
Dilerseniz yarım su bardağı pirinç unu ekleyip alışkanlığı engellenebilir ve böylece duyusal oyun zemini elde edebilirsiniz.

5- Şeker Kumu Nasıl Yapılır?

2 su bardağı toz şeker (esmer şeker de kullanılabilir)
1 çay bardağı mısır nişastası
İstenilen renkte gıda boyası
Tüm malzemeler bir karıştırıcıda karıştırılıp harika bir duyusal oyun zeminine dönüşecektir. Belki bir deniz belki bir bataklık belki de yemyeşil bir orman zemini

Haydi başlayalım… eğlence zamanı🥳🥳

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.