3 Yaş Etkinlik – Okul Öncesi Çocuk Oyunları

Kurbağa Sanat Etkinliği

3 yaş etkinlik okul öncesi dönemde çocukların gelişimlerine önemli katkı sağlar. Bu yaş grubundaki çocuk artık çevresini daha fazla tanımaya başlar ve bazı kavramları öğrenmeye başlar. Uzun kısa, dolu boş, açık kapalı vb. birçok kavram, renkleri ve sayıları bu yaş grubunda öğrenir. Bu dönemde çocuğunuzu bu konuda geliştirmeniz içerde yeni ve daha fazla öğrenmesi için temel oluşturmasını sağlayacaktır.

Sayfa İçerisinde Yer Alan Bölümler;

İnternetten veya mağazalardan aldığınız oyuncaklar çocuğun bazı yönlerinin gelişmesini sağlasa da bazı konularda yeterli olmaz. Bu yaş grubundaki çocuklar kendi başlarına oyuncakları ile oyun kurup uzun süre oyun oynayamaz. Bu nedenle evde etkinlik hazırlamak onlar için faydalı olacaktır. Bu sayfada birçok farklı kategoride evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz 3 yaş etkinlik örneklerini bulabilirsiniz.

Diğer yaş grupları ve türlerine göre etkinlik önerilerini görmek için anaokulu etkinlikleri sayfasını ziyaret edin.

Yeni ekleyeceğimiz etkinlikleri daha doğru seçebilmemiz için olumlu/olumsuz görüşlerinizi sayfanın altındaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşın.

3 Yaş Etkinlikleri

Çocuğunuzun evde sıkılmadan vakit geçirebilmesi için oyuncak ve evdeki malzemelerle yapabileceği birçok aktivite var. Aşağıda yer alan etkinlikleri evde yapmaya başlayarak eğlenceli vakitler geçirmeye başlayabilirsiniz. Yorumlar bölümünden bize ulaştığınız taktirde hazırlamış olduğumuz evde etkinlik örnekleri pdf dosyalarını sizlerle paylaşacağız. Pdf üzerindeki beğendiğiniz etkinlikleri çıktı alarak çocuğunuzla birlikte yapmaya başlayabilirsiniz.

Çatal Kaşık Eşleştirme

Çatal Kaşık Eşleştirme

36 aylık çocuklar yemeklerini kendileri yiyebilir. Yemek yemeyi sevmelerini sağlayacak çatal kaşık gibi nesnelerle yapabileceğiniz çok güzel oyun etkinliğidir. Yapmanız gereken boş bir kağıda farklı yönlere bakacak şekilde kaşık çatal resimleri çizmek. Ardından çocuğunuzdan kağıtta çizdiğiniz şekillerin aynılarını kaşık ve çatallarla yapmalarını istemek. Bu oyun bilişsel gelişimine katkı sağlayacak üç yaş etkinliğidir. Çatal kullanımı sırasında çocuğunuzun kendisine zarar verebilecek davranışlarda bulunmaması konusunda dikkatli olun.

Mandalla Bardak Toplama

mandallarla-bardak-toplama
Mandallarla Bardak Toplama

Evde bulunan plastik bardakları düz bir zemin üzerine dağıtın. Daha sonra bir mandal yardımıyla çocuğunuzdan bu bardakları iç içe koymasını isteyin. Çocuğunuz mandalları sıkma bırakma hareketi sırasında parmak kaslarının gelişimi desteklenecektir. Ayrıca bardakları devirmeden iç içe koyabilmesi için el göz koordinasyonun gelişimine katkı sağlayacaktır.

Kaşıkla Pirinç Doldurma

Çok eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlayacak kaşıkla pirinç doldurma etkinliği hazırlaması çok kolay ama bir o kadar da eğlenceli. Büyük bir kabın içerisine pirinç, mercimek, makarna vb. doldurun. Çocuğunuzdan Kaşık veya kaşıklar yardımıyla daha küçük bir kase veya bardağa doldurmasını isteyin. Kaşığın boyunu değiştirerek ve tek el çift el il oyunu daha zor ve daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3 Yaş Oyun Etkinlikleri

Çocuğunuzun daha fazla eğlenmesi ve daha fazla vakit geçirmenizi istiyorsanız oyun etkinlikleri sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılayacaktır.

Makarnaların Rengine Göre Kulak Çubuğu Geçirme

Evde bulunan makarnalarınızın iki yönünü birbirinden farklı renklere boyayın. Ardından kulak çubuklarını da her birisi bir makarna ile eşleşecek şekilde uçlarını farklı renklere boyayın. Oyun sırasında hem çocuğunuzun el göz koordinasyonuna katkı sağlayacak hem de renkleri öğrenmesini desteklemiş olacaksınız.

3 Boyutlu Puzzle

Dondurma/doktor çubuğu ve şişe kapakları ile puzzle yapmaya ne dersiniz. Büyük bir mukavva veya kağıdı rengarenk şekilde boyayın. Ardından dondurma çubukları veya şişe kapakları ile aynı ölçüde kesin. Kestiğiniz parçaları çubuklara ve kapaklara yapıştırın. Ardından da kendi hazırladığınız puzzle ile oynamaya başlayın. 3 yaş montessori etkinlikleri arasında yer alan oyun çocuğunuzun görsel dikkatinin gelişmesi için oldukça katkı sağlayacaktır.

3 Yaş Eğitici Oyunlar

Çocuğunuzun hem eğlenmesi hem de bazı kavramları öğrenmesini istiyorsanız aşağıda yer alan etkinler sizin için güzel çözümler olacaktır.

Büyük Küçük Kavramı

Büyük Küçük Kavramı Etkinliği
Büyük Küçük Kavramı Etkinliği

Büyük küçük kavramı üç yaş içerisinde çocuğun öğrenebileceği kavramdır. Farklı iki nesneden hangisinin daha büyük olduğunun ayırdına varabilir. Okul öncesi kurumlarında anaokulu etkinlikleri olarak da bu nedenle çok sık bu tarz etkinlikler kullanılmaktadır. Çocuğun bu boyut kavramasını anlaması için ihtiyaç duyacağınız malzemeler düz bir karton ve farklı boyutlarda toplar. Elinizdeki topların boyutlarına göre karton üzerinde farklı boyutlarda yuvarlak delikler açın. Daha sonra çocuğunuzdan topları deliğin boyutuna göre eşleştirmesini ve deliklere yerleştirmesini isteyin.

3 Yaş Kodlama Etkinlikleri

Okul öncesi dönemde robotik kodlama dersleri olarak nitelendirilen robotik ve kodlamaya bu yaş grubunda başlama şansınız mümkün. Özellikle kodlama etkinlikleri konusunda birçok alternatif bulabilir ve bunları çocuğunuzla birlikte eğlenerek uygulamaya geçirebilirsiniz.

Ok Eşleştirme Oyunu

Evde çok kolay hazırlayabileceğiniz bu oyunda şişe kapakları üzerine elinizde bulunan kalemlerin renklerimde kağıt yapıştırın. Bu kağıtların üzerine ok çizin. Daha sonra kapaklar ile belirli bir şekil oluşturun ve çocuğunuzdan bu şeklin aynısını yapmasını isteyin. Unutmayın okun yönünü kalemin ucu gibi kullanacaksınız. 3 yaş eğitici faaliyetler için önemli bir örnek olan oyun özellikle çocuğunuzun ders araç ve gereçlerini sevmesi için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca zeka gelişimini destekleyici özelliktedir.

3 Yaş Sanat Etkinlikleri

Çocuğunuzun görsel yeteneklerinin gelişmesini istiyorsanız sanat etkinliklerini arttırmanın zamanı gelmiştir. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız sanat etkinlikleri çocuğunuzun fikirlerini aldığınız sürece onun yaratıcılığı ve hayal gücünün gelişmesi için çok faydalı olacaktır.

3 Yaş Eğitim Setleri

Çocuğunuz her zaman oyuncaklarla oynamak istemeyebilir. Oyuncaklardan vazgeçildiği zamanlarda evde etkinlik yapmak her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bu durumlarda alacağınız okul öncesi eğitim setleri sizin için çok pratik bir çözüm oluşturacaktır. Çocuklara göre hazırlanmış olan 3 yaş etkinlik kitapları rengarenk ve çocukların seviyelerine göre olduğu için keyif alarak vakit geçirdikleri bir çözüm olacaktır. Çocukların eğlenerek vakit geçirirken belirli bir eğitim planı içerisinde hazırlandığı için yaşına uygun şeyleri de öğrenmesi sağlanacaktır. İnternette bir çok farklı 3 yaş eğitim seti ve eğitici kitaplar bulabilirsiniz.

Birbirinden farklı oyunları bu yazıda sizlerle paylaşmaya çalıştım. Farklı yaş gruplarına ait etkinlik önerileri için 2 yaş etkinlik, 4 yaş etkinlik ve 5 yaş etkinlik sayfalarını inceleyebilirsiniz. Daha fazla oyun ve etkinlik fikirleri için Hepsam Youtube kanalını ziyaret etmeyi unutmayın.

“3 Yaş Etkinlik – Okul Öncesi Çocuk Oyunları” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir