3 Yaş Etkinlik – Okul Öncesi Çocuk Oyunları

Oyun çocukların tüm yaş gruplarında önemlidir. Ancak her yaş grubundaki çocuk aynı oyuna ve aynı oyuncağa ilgi duymaz. Bu yazıda evde hazırlayıp çocuğunuzla birlikte kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak 3 yaş oyunları ve etkinlik örneğini sizlerle paylaşacağım.

3 yaş etkinlik okul öncesi dönemde çocukların gelişimlerine önemli katkı sağlar. Bu yaş grubundaki çocuk artık çevresini daha fazla tanımaya başlar ve bazı kavramları öğrenmeye başlar. Uzun kısa, dolu boş, açık kapalı vb. birçok kavram, renkleri ve sayıları bu yaş grubunda öğrenir. Bu dönemde çocuğunuzu bu konuda geliştirmeniz içerde yeni ve daha fazla öğrenmesi için temel oluşturmasını sağlayacaktır.

İnternetten veya mağazalardan aldığınız oyuncaklar çocuğun bazı yönlerinin gelişmesini sağlasa da bazı konularda yeterli kalmaz. Bu yaş grubundaki çocuklar kendi başlarına oyuncakları ile oyun kurup uzun süre oyun oynayamaz bu nedenle evde etkinlik hazırlamak onlar için faydalı olacaktır. Bu sayfada bazı kategorilerde evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz 3 yaş etkinlik örneklerini bulabilirsiniz.

3 Yaş Etkinlikleri Okul Öncesi

Videoda bulunan 12 farklı 3 yaş etkinlik oyunları ile evde eğlenceli ve eğitici oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Özellikle evde bulunan malzemeler yardımıyla çok kolay hazırlayabileceğiniz çok güzel örnekler bulunmaktadır.

Mandalla Bardak Toplama

Evde bulunan plastik bardakları düz bir zemin üzerine dağıtın. Daha sonra bir mandal yardımıyla çocuğunuzdan bu bardakları iç içe koymasını isteyin. Çocuğunuz mandalları sıkma bırakma hareketi sırasında parmak kaslarının gelişimi desteklenecektir. Ayrıca bardakları devirmeden iç içe koyabilmesi için el göz koordinasyonun gelişimine katkı sağlayacaktır.

Makarnaların Rengine Göre Kulak Çubuğu Geçirme

Evde bulunan makarnalarınızın iki yönünü birbirinden farklı renklere boyayın. Ardından kulak çubuklarını da her birisi bir makarna ile eşleşecek şekilde uçlarını farklı renklere boyayın. Oyun sırasında hem çocuğunuzun el göz koordinasyonuna katkı sağlayacak hem de renkleri öğrenmesini desteklemiş olacaksınız.

Ok Eşleştirme Oyunu

Evde çok kolay hazırlayabileceğiniz bu oyunda şişe kapakları üzerine elinizde bulunan kalemlerin renklerimde kağıt yapıştırın. Bu kağıtların üzerine ok çizin. Daha sonra kapaklar ile belirli bir şekil oluşturun ve çocuğunuzdan bu şeklin aynısını yapmasını isteyin. Unutmayın okun yönünü kalemin ucu gibi kullanacaksınız. 3 yaş eğitici faaliyetler için önemli bir örnek olan oyun özellikle çocuğunuzun ders araç ve gereçlerini sevmesi için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca zeka gelişimini destekleyici özelliktedir.

Büyük Küçük Kavramı

Büyük küçük kavramı 3 yaş içerisinde çocuğun öğrenebileceği kavramdır. Farklı iki nesneden hangisinin daha büyük olduğunun ayırdına varabilir. Okul öncesi kurumlarında anaokulu etkinlikleri olarak da bu nedenle çok sık bu tarz etkinlikler kullanılmaktadır. Çocuğun bu boyut kavramasını anlaması için ihtiyaç duyacağınız malzemeler düz bir karton ve farklı boyutlarda toplar. Elinizdeki topların boyutlarına göre karton üzerinde farklı boyutlarda yuvarlak delikler açın. Daha sonra çocuğunuzdan topları deliğin boyutuna göre eşleştirmesini ve deliklere yerleştirmesini isteyin.

3 Boyutlu Puzzle

Dondurma/doktor çubuğu ve şişe kapakları ile puzzle yapmaya ne dersiniz. Büyük bir mukavva veya kağıdı rengarenk şekilde boyayın. Ardından dondurma çubukları veya şişe kapakları ile aynı ölçüde kesin. Kestiğiniz parçaları çubuklara ve kapaklara yapıştırın. Ardından da kendi hazırladığınız puzzle ile oynamaya başlayın. 3 yaş montessori etkinlikleri arasında yer alan oyun çocuğunuzun görsel dikkatinin gelişmesi için oldukça katkı sağlayacaktır.

Birbirinden farklı oyunları bu yazıda sizlerle paylaşmaya çalıştım. Farklı yaş gruplarına ait etkinlik önerileri için 4 yaş etkinlik ve 5 yaş etkinlik sayfalarını inceleyebilirsiniz. Daha fazla oyun ve etkinlik fikirleri için Hepsam Youtube kanalını ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.