Hangi Bebek Bezini Kullanmalıyım?

Hangi Bebek Bezini Kullanmalıyım

Piyasada bir sürü bebek bezi markası (prima, molfix, canbebe, huggies, sleepy, komili,…) var. Doğal olarak aklınıza hangi bebek bezini kullanmalıyım sorusu gelecektir. Hele ki yeni anne veya baba olacaksanız bu soru sizin için oldukça zor bir karar olabilir. Bu yazımızda net bir cevabı olmayan hangi bebek bezi kullanılmalı sorusunun sizin için doğru cevabını bulmaya çalışacağız.

Hangi Bebek Bezini Kullanmalıyım
Hangi bebek bezini kullanmalıyım

Tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlar bebek bezi için ayırabileceğiniz bütçe, bebeğe bakan kişinin bebek bezini ne sıklıkla değiştirileceği veya değiştirdiği ve bebeğinin vücut yapısı olarak görünüyor.

Bebek Bezi Fiyatlarının Etkisi

Bebek bezi fiyatlarını incelediğinizde günlük harcamanızın 5-6 liralara kadar ulaşabileceğinizi görecekseniz. Bu da bebeğinizin gelişim sırasında en çok harcama yaptığınız ürün olması anlamına geliyor. İster istemez bebeğinizin diğer ihtiyaçlarına daha fazla bütçe ayırmak belki fazladan bir oyuncak daha almak için bebek bezi harcamalarını daha azaltmak isteyeceksiniz. Burada doğru bezi kullanmanız size ekonomik anlamda avantaj sağlayacaktır. Aile bütçenize katkı sağlayacak bebek bezi satın alma yöntemi için “Ucuz bebek bezi satın alma rehberi” başlıklı yazımı okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum.

HepSam yotube kanalımıda da yayınladığımız videolarda bebek bezlerinin ne kadar sıvı emiciliğine sahip olduğu ile alakalı testler yaptık. Henüz daha Youtube kanalımızı incelemediyseniz https://www.youtube.com/c/Hepsam adresinden inceleyebilirsiniz. Özellikle prima bebek bezinin bir litreye yakın sıvıyı emdiği ve geri vermediğini gördük. Ancak bir bebeğin bir litreye yakın çiş yapması pek mümkün olabilecek bir durum değildir. İşte bu noktada gereksiz bir özelliğe para vermiş olacaksınız.

Bebek bezinin ne sıklıkla değiştiği önemli bir etken haline geliyor. Eğer çok sık değiştiriyorsanız emiciliği yüksek olması sizin için önemli bir özellik olmayacaktır. Ancak uzun süreler aynı bezi bağlı bırakıyorsanız bebek bezinin fazla emici olması sizin için önemli bir etkendir.

Son önemli noktalardan bir tanesi de çocuğunuzun vücut yapısıdır. Kilosuna ve bel yapısına göre bazı bez markaları her ne esnek yan bantlar kullandıklarını söyleseler de çocuğunuzu tam saramayabilir. Bu durum sürekli sızdırma problemleri yaşamanıza neden olabilir. Sızdırma sonrasında bebeğin kıyafetlerini de yıkamak zorunda kaldığınızı düşündüğünüzde hemen hemen aynı maliyetlere gelecektir.

Bebeğin günde kaç defa çiş yaptığı önemli bir bez markası tercihinde önemli bir etken olacaktır. Bebekten bebeğe değişen bu durum sindirim sistemine ve yediği besinlere göre değişiklik göstermektedir. Uzun süre bağlı kalan bezlerde de her ne kadar sıvı hissi duymuyor olsa da soğuk bir bezin bebeğe bağlı kalacağını unutmayın.

Bebek Bezi Çeşitleri
Bebek Bezi Markaları

1 ve 2 Numara İçin Bebek Bezi Tavsiyesi

Tekrar asıl sorumuza (hangi bebek bezini kullanmalıyım) dönecek olursak. Bebeğiniz yeni doğduğunda 1 numara ve 2 numara bebek bezi kullandığınız kilolarda genellikle çok sık bez değişimi gerçekleştirilir. Bu nedenle yenidoğan bebek bezi tavsiyesi olarak bulabildiğiniz en uygun fiyatlı bezi kullanabilirsiniz. Çok sık değişeceğiniz için en iyi bebek bezi yenidoğan için kıyaslayacak çok fazla kriter yoktur.

Aklınıza “Bebeğim pişik olur mu?” sorusu gelebilir. Bununla ilgili sitemizdeki “Hangi Bebek Bezi Pişik Yapmaz” başlıklı yazıda ayrıntılı bir şekilde açıklama yaptım, o yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Kısaca söylemem gerekirse hangi marka kullanırsanız kullanın denemeden pişik yapıp yapmadığını bilemezsiniz.

İlerleyen numaralarda 3 numara, 4 numara ve 5 numara bebek bezi kullanırken bebeğinizin bez değiştirme sıklığı uzun ise prima kullanmanızı tavsiye ederim. 12 saate kadar sağladığı kuruluk hissi ile en iyi çözüm olacaktır. Bebeğinizin yaptığı çişten dolayı günde 4-5 adet bez değişimi yapıyor iseniz molfix, canbebe, sleepy gibi markalardan birini tercih edebilirsiniz. Satın aldığınız yere göre en uygun olanından başlayarak denemenizi tavsiye ederim. Eğer bez değişim sayısını daha da artırabiliyorsanız daha ekonomik çözümler BİM bebek bezi (jhenny willy bebek bezi), A101 bebek bezi (sofia bebek bezi) kullanabilirsiniz.

6 numara bebek bezi kullanmaya başladığınızda bebeğiniz oldukça büyümüştür ve bir seferde yaptığı çiş miktarı artmıştır. Bu zamanda ise daha yüksek emiş hızı olan bebek bezleri kullanmanız gerekir. Aksi taktirde hem bebeğiniz rahatsız olacak hem de sızma problemleri başlayacaktır. 6 numara bebek bezi tavsiyesi olarak emiş hızı daha yüksek olan Huggies ve Prima bebek bezlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Dikkat edebileceğiniz farklı bir durum da 3, 4, 5 numara kullandığınız dönemlerde bebeğiniz yürümeye başlaması olacaktır. İnce olan bezler bu konuda bebeğinizin yürümesine yardımcı olacaktır. Şuan için Prima bu konuda açık ara önde olduğunu çok net söyleyebilirim. Ancak diğer bez markaları da sürekli bu konuda kendilerini geliştiriyorlar. Bir süre sonra diğer markalarda yakın seviyelere geleceklerdir.

Kaç numara olursa olsun bağladığınız bebek bezi sızdırma yapıyor şeklinde şikayetleriniz çoğaldığında yüksek ihtimalle kullandığınız bebek bezinin yan bantları çocuğunuzun bel yapısına uymuyordur. Bu durumda bebek bezi bağlarken yan bariyerlere daha dikkat etmeli ve bebek bezi bağlama sırasında doğru şekilde kaldığından emin olmalısınız. Eğer bu da çözüm olmuyor ise kullandığınız markayı değiştirerek çözüm aramalısınız.

Bebek bezleri işlevleri bakımından sıvıyı emmek için üretilmektedir. Bu işlemi daha iyi gerçekleştirebilmek için bazı kimyasallar kullanılır. Marketlerde gördüğünüz hiçbir bebek bezi markası kimyasal içermeyen bebek bezi değildir. Tüm markaların içerisinde belirli oranlarda belirli kimyasallar bulunmaktadır.

Yerli Bebek Bezi Markaları

Dikkat edebileceğiniz son bir nokta da bebek bezinin yerli sermaye olup olmadığı olabilir. Türkiye bebek bezi üretimi konusunda oldukça zengin hatta bu sektörde yüksek ihracat hacmine sahiptir. Prima, Huggies ve Canbebe markaları yabancı sermayelere ait markalardır. Molfix, Sleepy ve Evy baby markaları yerli markalardır. Yabancı markalarında Türkiye’de fabrikaları bulunup Türkiye’de satışı gerçekleştirilen üretimlerin büyük bir çoğunluğunu Türkiye’de gerçekleştirmektedirler.

Yerli Bebek Bezi Markaları

Bahsedebileceğim ve dikkat etmeniz gereken noktalar şimdilik bu kadar. Siz de bu konudaki fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşarak diğer anne ve babaların bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazıda yer alan bilgiler tavsiye amaçlı olup herhangi bir marka tarafından müdahale olmadan yazılmıştır.

Hangi bebek bezi kullanılmalı yazısı 2020 yılında incelenerek güncellenmiş olup 2018 yılında yazılmıştır. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilir veya iletişim sayfasında yer alan bilgiler üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir