Evde 5 Yaş Anaokulu Etkinlikleri

5 Yaş Etkinlikleri

Birbirinden eğlenceli ve eğitici 5 yaş etkinlik listesini sizler için hazırladım. Etkinlikleri sitemizde bulunan anaokulu etkinlikleri sayfasından en çok beğenilenler arasından seçtim. Sizde 5 yaş için etkinlikler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Daha fazla beş yaş etkinlikleri için anaokulu etkinlikleri sayfasını ziyaret edin.

Sayfada yer alan etkinlikler;

5 Yaş Eğitici Oyunlar Nelerdir?

Türkçe dil etkinliği, okuma yazmaya hazırlık etkinliği, matematik etkinliği, fen ve doğa etkinliği, sanat etkinliği, müzik etkinliği, spor etkinliği bu yaş grubundaki genel kategorilerdir. Evde eğitim ve çocuğunuzun gelişimine destek olmak için bu tarz etkinlik oyunları yapabilirsiniz. 5 yaş çocuğu için eğitici etkinlikler için bizde bu kategoriler doğrultusunda örnekler hazırladık.

Oyuncak seçimi ile alakalı tavsiyelerimizi incelemek için 5 yaş oyuncak tavsiye başlıklı sayfayı inceleyebilirsiniz.

5 Yaş Matematik Etkinlikleri

Okul öncesi matematik etkinlikleri çocuğunuzun okula başladığında matematik dersinde daha başarılı olması için destek sağlar. Bu destek hayatının geri kalanında matematikle sorun yaşamaması için çok kritiktir. Bu nedenle okul öncesi dönemde zaman zaman bu tarz etkinlikler yapmanız çok ciddi fayda sağlayacaktır.

Rakam Eşleştirme Etkinliği

A4 kağıdı üzerine kareler çizin ardından kareler üzerine 1’den 6’ya kadar olan sayıları yazın veya bu sayılar kadar noktalar koyun. Çizmiş olduğunuz kareleri kapatacak boyutlarda boş kağıtlar kesin. Ardından zar veya benzer bir nesnenin üzerine 1’den 6’ya kadar olan rakamları yazın. Zarı atarak üstte gelen rakamları kağıt üzerinde kapatın. Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz matematik etkinliği ile çocuğunuzun rakamları öğrenmesi ve pekiştirmesini desteklemiş olacaksınız.

Matematik Etkinliği
Matematik etkinliği

Parmağa Ponpon Doldurma

Evde çok pratik olarak hazırlayabileceğiniz etkinlikte şeffaf eldiven, renkli ponponlar ve kalem ihtiyaç duyacağınız malzemelerdir. Eldivendeki parmakların ucuna rakam yazın. Daha sonra ponponları eldivenin ortasına doldurun. Çocuğunuzdan parmağın ucunda yazan rakam kadar ponponu ortadan parmaklara sürüklemesini isteyin. Aynı renklerdeki aynı parmağa sürüklemesini isteyerek oyunu daha zor hale getirebilirsiniz.

Sayılara Göre Bardak Dizme

Plastik bardaklar evde oyuncak yapımı için en verimli nesnelerdir. Plastik bardakların üzerine birden altıya kadar olan sayılar için birer tane yuvarlak yapıştırın. Daha sonra kağıt üzerine bardakların dizilmesi ile alakalı farklı şekiller çizin. Ardından da çocuğunuzdan bardakları üst üste kule olacak şekilde üzerinde bulunan sayılara göre dizmesini isteyin. 4 5 yaş etkinlikleri olarak kullandığınızda hem el göz koordinasyonunun gelişimine katkı sağlayabilir hem de matematik etkinliği olarak sayıları pekiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Sayıya göre bardak dizme 5 yaş etkinlik evde
Sayıya göre bardak dizme

Sayıya Göre Mandal Dizme

Evde hazırlayabileceğiniz çok basit ve pratik oyun önerisi olduğunu söyleyebilirim. Karton üzerine farklı sayıda noktalar koyun. Ardından çocuğunuzdan nokta sayısı kadar mandalı kartonların üzerine takmasını isteyin. Çocukların sayıları öğrenmesinde destekleyici bir etkinlik olacaktır. 6 yaş etkinlik içinde daha zor sayılar kullanabileceğinizi unutmayın.

Bu etkinlikle birlikte günlük hayatımızın içerisinde yer alan renkli mandallar çocukların dünyasında da oyuncak olarak yerini alacaktır.

Matematik Etkinliği Sayıya Göre Mandal Dizme
Matematik Etkinliği Sayıya Göre Mandal Dizme

Kapıdan Kapak Geçirme

Geniş bir kartonun bir tarafı üzerinde farklı genişliklerde kapılar oluşturun. Kapıların üzerine oluşturduğunuz kapı sayısına kadar numaralar verin. İki farklı pet şişe kapağını birbirine yapıştırın veya misket kullanarak belirli bir mesafeden yuvarlama işlemi gerçekleştirerek bu kapılardan geçirmeye çalışın. Kapıdan her geçişte hangi numaralı kapıdan geçtiğini söyleyin. 5 yaş anaokulu etkinlikleri olarak da oynatılmakta olan bu oyun oldukça keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacaktır.

Sayılara Göre Makarna Koyma

Makarna koyma 5 yaş etkinlik evde yapılabilecek en pratik ve en eğiticilerinden bir tanesidir. Kavanoz kapakları içerisine çocuğunuzun bildiği rakamları yazın. Düz bir zemin üzerine bu kapakları dağıtın. Ardından evde bulunan makarna, fasulye vb. ufak nesneleri kavanoz kapaklarının arasına dağıtın. Maşa veya benzeri bir alet yardımıyla sayılara göre kapakların üzerine yerleştirmesini isteyin. Yerleştirme işlemi tamamlandığında sayıları kontrol ederek hangilerinin yanlış olduğunu gözden geçirin. Bu oyun yardımıyla hem el becerisinin gelişmesine katkı sağlayabilir hem de sayıları öğrenmesini pekiştirebilirsiniz.

Okuma Yazmaya / İlkokula Hazırlık Etkinlikleri

İlkokula hazırlık etkinlikleri okula başlayıncaya kadar; sosyal ve duygusal, motor, bilişsel, dil ve öz bakım becerileri geliştiren aktivitelerdir. 5 yaş montessori etkinlikleri olarak da isimlendirilen aktiviteler yardımıyla hem okula hem de hayatının ilerleyen kısımları için ihtiyaç duyacağı gelişimlere katkı sağlayabilirsiniz.

El Göz Koordinasyonu Etkinlikleri

Emoji Eşleştirme

Yuvarlak karton veya kağıtların üzerine gözler yarından üst tarafta ağız yarıdan alt tarafta kalacak şekilde emojiler çizin. Ardından ikisi farklı parçalarda kalacak şekilde emojileri ortadan bölün. Ardından çocuğunuzdan emojileri eşleştirmesini isteyin. Ardından da bu emojinin hangi duyguyu ifade ettiğini ve bu duygunun hangi davranışlar sonunda sergilendiğini konuşarak etkinliği çok daha faydalı bir hale getirin.

5 yaş evde etkinlik - emoji eşleştirme
5 yaş evde etkinlik – emoji eşleştirme

Çizgi Çalışması

Bu yaş grubunda artık çizgi çalışmalarına başlamış olan çocuklar için kağıt üzerine çizgi çalışması yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda tepsi üzerine dökeceğiniz un, nişasta, pirinç, kum gibi malzemeler yardımıyla bu nesnelerin üzerine bazı harfleri isimlendirme yapmadan sadece çizgi çalışması amacıyla yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu etkinlik 1. sınıfa giderken yazma çalışmalarında çok daha güzel yazmasına yardımcı olacaktır.

Şekil Eşleştirme

Düz bir tepsi içerisine bir miktar eğer varsa kinetik kum yoksa normal kum doldurun. Ardından boş bir kağıt üzerine farklı şekiller çizin. Çocuğunuzdan bu şekillerin aynısını kumun üzerinde yapmasını isteyin.

Kinetik Kum Etkinliği

Karton Elle Top Tutma

5 yaş evde etkinlik için bence en eğlenceli oyunlardan bir tanesi top yakalama. Karton üzerine çocuğunuzun elini koyarak kalıp oluşturun ve aynı kalıptan 4 tane kesin. Ellerin yamulmaması için ikişerli olarak birbirine yapıştırın. Ardından belirli bir mesafe uzağa giderek topu atın ve eğlenceli bir şekilde çocuğunuzun yakalamaya çalışmasını izleyin. Çocuğunuzun el göz koordinasyonunun gelişimi için çok faydalı olacak bu aktivite sırasında çocuğunuzun zorlanmaya başlayacağı seviyelerdeki hızlara çıkmayı unutmayın.

Delikten top düşürme

Kağıt tabak üzerinde elinizden bulunan pinpon topu veya benzer boyuttaki topun geçebileceği kadar bir yuvarlak kesin. Kestiğiniz yerin tabağın tam ortasında veya tabağın kenarında olmamasına özen gösterin. Daha sonra çubuk veya tahta parçasına tabağın ortasından yapıştırın veya sabitleyin. Topu tabağın üzerine koyarak düşürmeye çalışın. Çubuğun boyu ne kadar uzun olursa oyun o kadar zor hale gelecektir. El göz koordinasyonu gelişimi açısından çok faydalı bir 5 etkinlik örneğidir.

Metre İle Top Düşürme

Evinizde metre ve pinpon topu varsa bu etkinlikle uzun vakitler geçirebilirsiniz. Su bardağını belirli bir mesafeye koyun ve metreyi açarak metrenin ucunu bardağın kenarına yerleştirin. Pinpon topunu metrenin üzerine koyun ve top metrenin üzerinde ilerleterek bardağın içine düşürmeye çalışın. İlk başta yapmakta zorlansanız da denedikçe yapabileceğinizi göreceksiniz. Kolay yapmaya başladığınızda metreyi daha fazla açıp oyunu daha fazla zorlaştırmayı unutmayın. El göz koordinasyonunun gelişimini zorlayacak bu oyundur.

Lastikle Bardak Taşıma

En az 2 kişi ile oynanabilecek bu oyunda paket lastiğine en az 4 farklı ip bağlayın. Daha sonra ister 4 kişi birer ip tutarak isterseniz de 2 kişi ikişer ip tutarak plastik bardaklarla belirli şekilleri oluşturmaya çalışın. Birlikte hareket etmediğiniz sürece başarılı olamayacaksınız. Çocuğunuzla aranızdaki bağın gelişmesi açısından da çok önemli bir yere sahip 5 yaş etkinlik çok eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlayacaktır.

5 yaş etkinlik - lastikle bardak taşıma
5 Yaş Etkinlik – Lastikle Bardak Taşıma

5 Yaş Hareket / Spor Etkinlikleri

Çocukların motor gelişimlerini destekleyecek aktivitelerdir. Özellikle sokakta özgürce oynayamayan çocukların enerjilerini harcamaları için ihtiyaç duydukları türdür.

Bu konuda geleneksel oyunlar ile evde geçirdiğiniz vakitleri kaliteli hale getirebilirsiniz. Geleneksel 5 yaş spor etkinlikleri örnekleri olarak;

  • saklambaç,
  • deve cüce,
  • gece gündüz,
  • sandalye kapmaca,
  • yüksek alçak,
  • yakalamaca,
  • hulahop çevirme

aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kayan Nesneleri Yakalama

Masadan Kayan Nesneleri Yakalama

Doğruyu söylemem gerekirse bu aktivite 7’den 70’e her yaş için eğlenceli hal alabilir. Yine benzer şekilde 5 6 yaş etkinlikleri olarak çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Masanın üzerinden dilerseniz yuvarlak dilerseniz de eğimi arttırarak kayabilecek nesneler atarak diğer taraftan tutulmasını sağlayın. Beş yaş etkinlikleri olarak keyifle oynatabileceğinizi söyleyebilirim. Oyunu daha zor hale getirmek için de bazı renkler geldiğinde çocuğunuzun yakalamamasını isteyebilirsiniz.

Fen ve Doğa / Deney Etkinlikleri

Deney etkinlikleri çocuğun farklı şeyler öğrenmesini ve merak duygusunun gelişmesini sağlar. Yaşının özelliği olarak birçok bilgiyi merak eden çocuklara rakam ve sayı etkinlikleri yaparak sizin de destek olmanız onların bu özelliğini arttıracaktır. Çocukların hayal gücünü geliştirecek 5 6 yaşa uygun deney örnekleri;

Mıknatıs Deneyi

Evinizde bulunan mıknatısın metalleri çektiği ama metal olmayan nesneleri çekmediği ile alakalı basit bir deney yapabilirsiniz. Bu deney çocuğunuzun elektrik enerjisi ile tanışması için güzel bir fırsat olacaktır.

Saydamlık Deneyi

Bazı nesnelerin ışığı geçirdiği (saydam olduğu) bazı nesnelerin ışı geçirmediğini (opak olduğu) öğrenmek çocuğunuzu çok şaşırtacaktır. Camın ışığı geçirdiği ama farklı duvarın ışığı geçirmediği anlatmanıza yardımcı olacaktır.

Yoğunluk Deneyi

Suyun üstüne atılan bazı malzemeler suyun yüzeyinde kalırken bazı malzemeler suyun dibine çöker. Bu durum maddenin yoğunluğunu anlamak için çok iyi bir fırsattır. Sizde çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakit geçirmek için geniş bir kabın içerisine su doldurun. Daha sonra içine fasulye ve mercimek atın. Fasülyeler suyun üzerinde kalırken mercimekler kabın altına inecektir. Farklı nesneler deneyerek atmadan önce hangilerinin nerede kalacakları ile alakalı tahminlerde bulunun.

5 Yaş Sanat Etkinlikleri

Çocuğunuzun el becerilerinin ve yaratıcılığının gelişmesi için sanat etkinlikleri oldukça faydalı olacaktır. Kesme ve yapıştırma etkinlikleri olarak da isimlendirilen bu etkinlikler çocukların en sevdiği 5 yaş etkinlik türleri arasında yer alır.

Serbest sanat etkinlikleri

Evde bulunan artık materyaller ile sanat etkinliği yapmak çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesi için çok iyi bir fırsat olacaktır. Çocuğunuza verdiğiniz nesneler yardımıyla ondan istediği gibi bir nesne oluşturmasını isteyebilirsiniz. Araba oluşturmak genellikle erkek çocukların favori olarak yaptığı işlem olacaktır.

Kukla etkinliği

Çocuk kitaplarında bulunan resimlerden birini seçerek çocuğunuzun etrafından kesmesini isteyin. Ardından kesilen resmi pipet veya dondurma çubuğuna yapıştırın. Çocuğunuzun başucundan ayıramadığı bir oyuncağı hale geldiğini göreceksiniz.

Her hafta sonu anaokulu etkinlikleri, 4 – 5 yaş etkinlik ve oyun paylaştığımız youtube hepsam kanalına abone olarak sizde yeni oyunlardan haberdar olabilir ve 5 yaş evde etkinlik fikri ihtiyacınızı çok hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler. 🙂

Çocuğunuzun performansının yeterli gelemediği oyunları oynamak onun olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Yaş grubuna ve kendi seviyesine göre 5 yaş oyunları belirlemeniz ve birlikte bu oyunları oynamanız gerekir. Çocuğun tüm yönlerden yaş grubunun ortalama özelliklerinde olmayacağını bazı yönlerde ilerde bazı yönlerden geride olabileceğini unutmayın.

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaşındaki çocuk zıplama, atlama ve dengede durma konusunda ciddi bir yeterliliğe sahiptir. Duygularını net bir şekilde ifade edebilir. 20’ye kadar olan nesneleri sayabilir. Kuralları öğrenebilir ve onlara uyum sağlayabilir. 3mm’den fazla taşırmadan kesme işlemi yapabilir. Karmaşık resimlere bakarak çizebilir.

Evde Oyun Neden Önemli

Okul öncesi dönemde çocukların gelişimleri için en önemli etkenlerin birisi oyuncaklar ile oynadığı oyunlar, ve yaptığı etkinliklerdir. Yapacağınız aktiviteler hem çocuğunuzun gelişimini doğrudan etkilerken hem de ileride sizinle olan bağını da belirleyecek unsurlardır. Bu sayfada sizlere çocuğunuzla kaliteli vakitler geçirebilmeniz için 5 yaş etkinlikler bulacaksınız.

Çocuğun temel yaptığı eylem oyun oynamaktır. Bu eyleme dahil olmamanız ve görmezden gelmeniz ilerleyen yaşların sizin için daha zorlu geçmesine neden olacaktır. Şuan için kendi başına oynuyor zaten diyebildiğiniz zamanlar ileride sizinle iletişiminin zayıflaması ile sonuçlanacaktır.

Son olarak 5 yaş etkinlik evde yapıldığında çok daha eğlenceli hale gelebilir. Bunun temel sebebi hazırlanması sırasında çocuğunuzdan yardım almanız olacaktır. Çocuğunuzun yardım etmesi onun olayı daha fazla sahiplenmesini sağlar. Bunun sonucu olarak da daha fazla oynamak isteyecektir.

Her ne kadar evde hazırlanabilecek beş yaş etkinlikleri seçmiş olsak da vaktiniz olmadığını düşündüğünüzde 5 yaş etkinlik kitabı ile hızlı çözümler üretebilirsiniz.

5 Yaş Kum Etkinliği

Diğer yaş grubunda bulunan çocuklarınız için 3 yaş etkinlik, 4 yaş çocuğu etkinlikleri evde ve 6 yaş etkinlik başlıklı sayfalarımızı incelemeyi unutmayın.

Yazı içerisinde 5 yaş anaokulu etkinlikleri olarak da kullanılmakta olan 5yaş için oyunları sizlerle paylaştım. Sizde çocuğunuzla birlikte evde kendi uyguladığınız etkinlik ve oyunları yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilir ve yazıya dahil edilmesini sağlayabilirsiniz.

“Evde 5 Yaş Anaokulu Etkinlikleri” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir