Anaokulu Etkinlikleri (Okul Öncesi Etkinlik)

Evde çocuğunuzla hem eğlenmek hem de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak ister misiniz? Hemen çocuğunuzun yaşını veya elinizdeki malzemeleri seçin, size uygun okul öncesi etkinlik fikirlerini sizinle paylaşalım.


Yaşa Göre Etkinlik Bulma

Evdeki Malzemelere Göre Etkinlik Bulma

Kırtasiye Ürünlerine Göre Etkinlik Bulma

Top Düşürme Oyunu

Top Düşürme Oyunu

Delikli bir sepetin deliklerine çubuk makarna takın. Yeteri kadar sayıya ulaştıktan sonra üzerine top koyun. Ardından sırayla çubukları sırayla makarnaları çekin. Topu düşürmemeye çalışın. İki kişi oynarsanız topu düşüren kaybeder.

Oyuncağın Yerini Bulma Oyunu

Oyuncağın Yerini Bulma Oyunu

Evde çok pratik bir şekilde yapabileceğiniz anaokulu etkinliğinde çocuğunuzun yaş grubuna göre farklı boyutlarda oyuncakları düz bir zemine koyun. Un ile yapacaksanız zeminin renkli olması gerekir. Ardından elek yardımıyla oyuncakların üzerine un serpin. Oyuncakları yan tarafa bırakın ve doğru yere koyma etkinliğine başlayın. Etkinliğin sonunda etraf biraz kirlense de dikkat gelişimine ciddi katkı sağladığını göreceksiniz.

Rakam Bulma Matematik Etkinliği

Rakam Bulma Matematik Etkinliği

Rakamları pekiştirmek için kullanabileceğiniz faydalı bir etkinlik. Mandalların üzerine rakamları yazın. Dil çubuklarının üzerine nesneler çizin. Önce doğru sırayla mandalları küçükten büyüğe takmaya çalıştırın. Ardından biraz daha zorlaştırarak rastgele birkaç tane çıkartarak doğru boşluğa doğru rakamları takmasını isteyin. Çubukların üzerine çizeceğiniz objeler matematik etkinliğinin daha eğlenceli hale gelmesini sağlayacaktır.

Rulolarla Geometrik Şekil Boyama

Rulolarla Geometrik Şekil Boyama

Evimizde biriktirdiğimiz rulolarımız ile geometrik şekilleri tanıtma ya da hatırlatma etkinlikleri hazırlayabiliriz. Biz sizler için çember, üçgen ve kare şekillerini çalıştık. Rulodan halkalar kestik ve şekilleri oluşturduk. Sizler de dilerseniz geometrik şekilleri çeşitlendirebilirsiniz. Sonrasında şekillerin kalıplarını çıkardık. Renklendirmede kulak çubukları kullandık. Burada renklendirme konusunda çocuğunuza yönergeler verebilirsiniz. Bizler kırmızı rengin önüne nokta, mavi renk önüne yatay çizgi, yeşil renk önüne çarpı işareti koyduk ve etkinliğe bunlara dikkat ederek devam ettik. Sizler de bu aşama da hadi çemberi kırmızı renge boyarken noktaları kullanalım gibi cümlelerle çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Son olarak da ortaya çıkan şekillerin aynısını oluşturmaya çalıştık. Böylece görsel hafızamızı desteklemeyi amaçladık. İyi eğlenceler dileriz

Kardan Adam Yapalım

Kardan Adam Yapalım

Kardan adam yaparken bu sefer kavanoz kapaklarını kullandık. Farklı boylardaki kapakları üst üste koyarak gövde ve kafa kısmını oluşturduk. Pamukları yuvarlayarak karlar oluşturduk ve kış ağacımızı tamamladık. Yaklaşan mevsimler hakkında böylece çocuğunuzla sohbet edin ve yaratıcılıklarını kullanma konusunda çocuklarınızı destekleyin.

Evde Rakam Çalışması

Evde Rakam Çalışması

Bu etkinliğimizde tek malzeme ile karşınızdayız. Uygun bir tepsiye evinizde bulunan mercimek fasulye yada pirinç tanelerini döküyoruz. Bir kağıda çalışacağınız rakamı çiziyoruz. Ardından iki parmağınızı kullanarak rakamı bakliyat üzerinde rakamımızı çalışıyoruz. Görsel ve dokunsal duyularımızı destekleyerek montessori etkinliğimizi tamamlıyoruz.

Renk Haritası Etkinliği

Renk Haritası Etkinliği

Karton içerisine belirli bir bölgeyi yuvarlak olarak kesin. Ardından kartonun üzerinde farklı noktalara renkli ponponlar koyun. Ponponları referans olarak farklı bir kenarda dizin. Ardından çocuğunuzdan kalemi kaldırmadan kestiğiniz yuvarlak içerisinde referans aldığınız renklere göre çizgi çizmesini isteyin. Çizimler sonrasında oluşturduğunuz renk haritalarını inceleyin.

Yılbaşı Ağacım

Yılbaşı Ağacım

Yılbaşı yaklaşırken heyecanını birlikte yaşamaya başlayalım. Kağıt üzerine çizdiğimiz ağacımızı köpükler simler ve pullarla süsledik. Böylelikle yaklaşan yılbaşı için çocuklarımızla sohbet etme şansı yakalayabiliriz. İçinde olduğumuz mevsim ve yaklaşan mevsimler hakkında bilgilendirme şansı yakalayabiliriz.

Eğlenceli Saçlar Etkinliği

Eğlenceli Saçlar Etkinliği

Evimizdeki artık malzemelerimizi kullanabileceğimiz bir etkinlik hazırladık. Kartonları kare şeklinde kestik ve uçlarına renkli kartonları kullanarak farklı desenler oluşturduk ve kartonlarımıza bantladık. Sonrasında parmak kaslarımızı desteklemek, el göz koordinasyonumuzu geliştirmek ve odak süremizi uzatabilmek amacıyla makas çalışması ile etkinliğimizi sonlandırdık.

Şönillerden Geometrik Şekiller Oluşturalım

Şönillerden Geometrik Şekiller Oluşturalım

Bu etkinliğimizde ihtiyacımız olan malzemelerimiz renkli şönil ve ponponlarımız. Öncelikle boylarını dilediğimiz gibi kısalttığımız şönilleri dağınık bir şekilde masamıza bırakıyoruz. Ve sonrasında şöniller ile aynı renkte olacak şekilde ponponlarımızı şönillerimizin iki uçlarına yerleştiriyoruz. Renk eşleştirmesinin yansıra uç kavramını tekrar etmiş oluyoruz. Bizler oyunumuzu şönillerden üçgen, kare ve dikdörtgen geometrik şekillerini oluşturarak sürdürdük ve şekillerimizin köşelerine eş renkli ponponlar yerleştirdik. Sizler de geometrik şekilleri çeşitlendirebilirsiniz ve oyun boyunca da geometrik şekillerin kenar ve köşe kavramları hakkında sohbet edebilirsiniz.

Abeslang Çubukları İle Simetri Çalışması

Abeslang Çubukları İle Simetri Çalışması

Simetri çalışmalarımızda bu sefer abeslang çubuklarımızı kullandık. Oyunumuza simetri çizgimizi oluşturarak başlıyoruz . Sonrasında renkli abeslang çubuklarımızla şekiller oluşturuyoruz ve çizgimizin tam karşısında olacak şekilde ilk şekillerimizin simetrisini çocuğumuzdan oluşturmasını istiyoruz. Sizler de dilerseniz oyun ilerledikçe şekilleri daha karmaşıklaştırıp yada daha sadeleştirebilirsiniz . İyi eğlenceler dileriz...

Arabanı Seç Yarışa Başla

Arabanı Seç Yarışa Başla

Hepimizin oynamaktan çok zevk aldığı arabalarımız için bu sefer farklı yollar ve rotalar oluşturduk. Dil çubuklarımızı kullanarak farklı renk ve şekillerde oluşturduğumuz yollar için yollar ile aynı renkte arabalarımızı eşleştirdik. Sonrasında yollarımızı takip ederek yol sonuna vardık. Eşleşebilen renkleri eşleştirdik ve el göz koordinasyonumuzu bozmadan arabalarımızı sürdük . Sizlerde dilerseniz farklı yollar oluşturarak öncesinde hadi kırmızı yoldan kırmızı arabayla gidelim yada yeşil yolu yeşil arabamızla geçelim gibi yönergelerle oyunu sürdürebilirsiniz. İyi eğlenceler...

Çiçek Bahçem

Çiçek Bahçem

Evimizde bulunan kağıt havlu rulolarımızı ve buzdolabı poşetlerimizi kullanarak bir çiçek bahçesi oluşturmak istedik. Bunun için rulolarımızın uçlarını farklı geometrik şekillerde kestik ve geri kıvırarak baskı yapılabilir hale getirdik. Buzdolabı poşetimizin içine hava doldurarak ağzını kapattık. Kâğıdımız üzerini; rulolarımızı istediğimiz renkte boyalara batırarak baskı tekniğiyle renklendirdik. Aynı işlemi poşet ile de yaptık ve son olarak çiçeklerimizin sap ve yapraklarını parmaklarımızı kullanarak oluşturduk. Ortaya rengarenk çiçeklerden oluşan bir bahçe çıktı. Sizlerin de bu bahçe gibi rengarenk ve sevgiyle dolu olması dileklerimizle iyi eğlenceler.

Pamukları Renklendirelim

Pamukları Renklendirelim

Bu etkinliğimizde gerekli malzemelerimiz disk pamuk, renkli boyalarımız ve kullanmak istediğimiz desenlerimiz. Biz balık domates kaplumbağa ve erik çizerek etkinliğimize başladık. Disk pamuklarımız üzerine de onları tamamlayıcı şekiller oluşturduk ve parça bütün ilişkisini kurduk. Örneğin balık üzerine gelecek pulları disk pamuğumuzun üzerine resmettik. Daha sonra resimlerle alakalı renkleri belirledik ve sularımızı renklendirdik. Balık üzerine mavi su, kaplumbağa üzerine yeşil su , domates üzerine kırmız su ve erik üzerine mor su gelecek şekilde sularımızı pamukların üzerine çay kaşığı yardımıyla aktardık. Sularımızı renklendirirken büyük bardaktan küçük bardaklara su aktarması yaptık ve böylece büyük küçük kavramlarını pekiştirirken aktarma çalışmaları yaparak çocuklarımızın ince motor kaslarını destekledik. Nesneler arasında renkleri kullanarak renk bağlantısı oluşturmaya çalıştık. Sizlere iyi eğlenceler dileriz.

Renkler Kavanozum

Renkler Kavanozum

Bir kağıda kavanoz resmi ve içerisine de çok sayıda çemberler çizdik. Renkli bir şönilden iki ucunda halka olan bir aktarma ve sürükleme materyalli oluşturduk. Sonrasında kavanozumuzun üzerine renkli ponponlarımızı boşalttık ve çocuğumuzdan her çemberin içine farklı renklerde bir ponpon seçip sürüklemesini istedik. Böylece kavanozumuzu renkli ponponlarla doldurduk. Etkinliğimizle renkleri pekiştirdik belli bir noktaya materyal sürükleme yaptık ve parmak kaslarımızı destekledik. Aynı zamanda el göz koordinasyonumuzu geliştirirken odak süremizi uzatabilmeyi amaçladık. İyi eğlenceler dileriz.

Sihirli Peçeteler

Sihirli Peçeteler

Bu etkinliğimizde bizlere gerekli malzemeler peçeteler , renkli keçeli kalemlerimiz ve su dolu bir kap. Öncesinde ikiye kutladığımız peçetelerimize kullanmak istediğimiz desenleri çizerek boyadık ve sınırlarını belirginleştirdik. Peçeteyi katladığımızda belirginleştirdiğimiz sınırlarını tekrar çizdik ve içi boş bir desen oluşturduk. Son olarak da içi boş desenimiz üstte olacak şekilde suyun üzerine bıraktık ve çocuğumuz ile birlikte nasıl renklendiğini gözlemledik. Böylece boş gibi görünen desenimiz renkli haliyle belirdi ve evde ufak bir sihir yapmış olduk. Dilerseniz her seferinde suyumuzu yenileyebilirsiniz ve böylece her peçete de kullandığımız renkleri ayrı ayrı gözlemleyebilirsiniz. İyi gözlemler diliyoruz.

Kırmızı Balık Kaç Kaç

Kırmızı Balık Kaç Kaç

Bu etkinliğimizde baskı tekniğini farklı bir materyal yardımıyla denemek istedik. Çatal yardımıyla kağıt üzerine balık resmi çalıştık. Sizler de dilerseniz farklı resimleri çataldan farklı olarak kaşık, süzgeç yada bir eziciyi kullanarak deneyebilirsiniz. Böylelikle çocuklarımız farklı dokudaki materyallerin farklı izlerini gözlemleme şansı yakalayabilecektir.

Renk Eşleştirme Etkinliği

Renk Eşleştirme Etkinliği

Etkinliğimizde sevimli bir bulut bizlere eşlik ediyor. Gökkuşağımızı renkli dil çubuklarından oluşturduk ve çubuklarımızın boylarını uzun ve kısa olacak şekilde yerleştirdik ve uzun kısa kavramını pekiştirmek amaçlı kullandık. Sonrasında çubuklarımız ile eş renklerdeki ponponları aktarma maşamızla eşleştirdik. Böylelikle renkleri birbirleriyle eleştirerek el göz koordinasyonumuzu geliştirdik kavram tekrarları yaptık ve ince motor kaslarımızı kuvvetlendirdik. Sizlere iyi eğlenceler dileriz.

Ponpon Renk Eşleştirme

Ponpon Renk Eşleştirme

Bu oyunumuzda ihtiyacımız olan renkli ponponlarımız renkli bantlarımız ve aktarma maşamız. Öncelikle ponponlarımızla aynı renklerde daireler hazırladık. Uygun olduğu düşündüğümüz bir kapa ponponlarımızı koyduk ve üzerini renkli bantlar yardımıyla bantladık. Aktarma maşamız ile ponponları bantların arasından almaya çalışarak renkleriyle aynı daireler içine yerleştirdik. Oyunumuzla hem renkleri pekiştirdik bunu yaparken parmak kaslarımızı destekledik ve çözüm bulma yeteneğimizi geliştirmeye çalıştık. Sizlerde dilerseniz bantları daha da sıklaştırarak ponponları kurtarırken nasıl bir çözüm üretebilirler çocuklarınızla sohbet edebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz.

Unicorn Boyama Etkinliği

Unicorn Boyama Etkinliği

Hepimizin sevdiği unicornlar bu etkinlikte bizlere eşlik ettiler. Bizlere gerekli malzemeler tıraş köpüğü renkli boyalar renkli simler ve dilediğimiz bir unicorn resmi. Öncesinde tıraş köpüğümüzü uygun bir zemine sıktık ve içerisine dilediğimiz renkleri ekledik. Daha sonra renklere parlaklık vermek adına simler kullandık ve tüm bu malzemeleri karıştırdık. Çocuğumuz burada renklerin karışımlarını yeni oluşan renklerin ortaya çıkışını gözlemleme şansı yakalamış olacak. Sonrasında bir kağıda unicorn resmini sabitledik ve ebru çalışmasına benzer bir şekilde boyalı köpüğümüze kağıdımızı bastırdık ve kaldırdık. Böylece tüm renkler ve ışıltılar kağıdımıza geçmiş oldu. Kağıdımızdan unicorn resmini kaldırdık ve yaptığımız baskıyı gözlemledik. Oluşan boşluğu da hafızamızı kullanarak tekrar oluşturmaya çalıştık. Böylece görsel hafızamızı hayal gücümüzü de kullanarak desteklemeye çalıştık. İyi eğlenceler dileriz.

Unicorn Bulmaca

Unicorn Bulmaca

Oluşturduğumuz bu etkinliğimiz ile nefes egzersizlerini eğlenceli bir şekilde yapmayı planladık. Şeffaf bir kase (borcam) altına unicorn resimleri yerleştirdik ve kap içerisine süt ve renkli boyalar ekledik. Ve homojen bir şekilde karışmasını sağladık. Böylece alttaki resimler görünmez oldu . Sonrasında bir pipet yardımıyla renkli üstümüzü üfledik ve unicornlarımızı bulmaya çalıştık. Bu etkinliğimiz ile iki sıvının homojen şekilde karışımını gözlemledik nefes çalışmaları yaptık ve öncesinde gördüğümüz resimleri bulmaya çalışarak görsel hafızamızı destekledik ve odak suremizi uzattık. Bizler çok eğlendik sizlere de iyi eğlenceler dileriz

Okul Öncesi Yılan Etkinliği

Okul Öncesi Yılan Etkinliği

Bu oyunumuzda ihtiyacımız olan istediğimiz renkte bir fon kartonu makas ve 1 tane pipet. Önde kartonumuza bir daire çiziyoruz. Sonra kıvrımlı bir desen oluşturup istediğimiz desenleri kıvrımların içine çiziyoruz. Sonrasında içe doğru bir spiral olacak şekilde makas yardımıyla belirgin yerlerden kesiyoruz. En ortaya kafası gelecek şekilde iki küçük elips şeklinde kartonumuzla aynı renk olacak şekilde bir kesim çalışması daha yapıyoruz ve iki karton arasına yapıştırmadan önce pipetimizi yerleştiriyoruz. Yılandan farklı bir renkteki kartonumuzu alıp uzun şerit halinde kesip kalemimize sararak yuvarlak bir form hazırlıyoruz ve pipetimizin ucuna gelecek şekilde sabitliyoruz. Veee üflemeye hazır olun. 1 -2-3 üfle. Yılanımız hareket ederken dili de eğlenceli bir şekilde hareket edecek. Böylece makas çalışmamızla parmak kaslarımızı güçlendirdik. Pipet yardımıyla nefes egzersizleri yapmış olduk ve yılanımız hareket ettikçe boyutlu bir görsel gözlemi yakalamış olduk. İyi eğlenceler dileriz.

Sevimli Bulutla Makas Çalışması

Sevimli Bulutla Makas Çalışması

Renkli kağıtlarımıza çeşitli çizgi çalışmaları uyguladık. Yatık çizgiler, paralel çizgiler, zikzak çizgiler gibi. Sizler de dilerseniz farklı desenler oluşturabilirsiniz. Sonrasında da cizgilerimizin üzerinden giderek kesme çalışmamızı tamamladık. Son olarak da oluşan şekillerimizi inceledik. Böylelikle parça bütün ilişkisini görmüş olduk ve ortaya çıkan kağıtlardan farklı şekiller de oluşturabildik. İyi eğlenceler dileriz.

Bayan Nunu Sporda

Bayan Nunu Sporda

Bu etkinliğimizde ihtiyacımız olan malzemelerimiz renkli şöniller ve bir makas. Kağıtlarımıza şönillerin renklerinden farklı vücut şekilleri çizdik. Sonrasında şönillerimizi daha küçük çubuklar olacak şekilde kısalttık ve oynamaya hazır hale getirdik. Kağıdımızdaki renkli çubuklarımız ile aynı renkte olan şönilleri eşleştirdik. Daha sonra da taslak kağıdımız olmadan oluşan görselin aynısını oluşturmaya çalıştık. Öncesinde renkleri eşleştirdik. Sonrasında da görsel hafızamızı güçlendirebilmek amacıyla görselimizin aynısını oluşturmaya çalıştık. Böylelikle bu etkinliğimiz ile hem dikkat süremizi uzattık, hem dikkatimizi ölçtük hem de parmak kas gelişimini destekledik.

Geometrik Kule

Geometrik Kule

Geometrik kule oyunumuz için bizler meyveli yoğurt kaseciklerini kullandık. Sizler dilerseniz kağıt bardaklardan da faydalanabilirsiniz. Sonrasında üzerlerine farklı geometrik şekilleri çizdik . Şekilleri boyadık kestik ve kaseciklere yapıştırdık. Çocuklarımız için kaseciklerin yan yana ve üst üste olacak şekilde farklı kombinasyonlarda görseller hazırladık ve onlardan bu görselleri gördükleri şekliyle oluşturmalarını istedik. Bazen yanana ve üst üste koyarak bazen de taslak kağıdımıza kasecikleri yerleştirerek oyunumuzu tamamladık. Böylelikle çocuklarımızın dikkatini ve görsel hafızaları desteklemeyi amaçladık. İyi eğlenceler dileriz

Ponponlar Şeffaf Bardaklara

Ponponlar Şeffaf Bardaklara

Bu oyunumuzda amacımız aktarma maşamız ile ponponlarımızı şeffaf bardaklarımıza kartlarımızdaki renkleri ile aynı olacak şekilde aktarabilmek. Aktarma masamızı kullanırken ince motor kaslarımızı desteklerken; ponpon renklerimizi doğru şekilde eşleştirerek el göz koordinasyonumuzu geliştirip odak süremizi uzatıyoruz. Bizler 1 den 5 e kadar saymayı da desteklemek amacıyla 1 bardakta en fazla 5 ponpon olacak şekilde oyunumuzu hazırladık. Sizler de dilerseniz ponpon sayılarını arttıracak şekilde oyununuzu hazırlayabilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz..

Uçan Balonlar

Uçan Balonlar

Evinizde bulunan malzemelerle çok kolay bir şekilde hazirlayabileceginiz bir oyun var sırada. İhtiyacınız olan sadece bir karton ve keçeli kalemleriniz. Bir karton üzerine kutucuklar çizdik ve oyun zeminindeki kutucuklardaki görsellerin eşleri olacak şekilde oyun kartları hazırladık. Kartondaki görselleri bir yapıştırıcı yardımıyla sabitledik ve eş oyun kartlarını karışık şekilde çocuğunuza vermenizi istedik. Çocuğunuz aynı görselleri birbirleriyle eleştirmeyi deneyecek. Oyunumuzun sonunda daire şeklini tekrar etmiş olabilirsiniz (dilerseniz şekilleri farklı çalışabilirsiniz), baronların renkleri ve boyutları hakkında sohbet edebilirsiniz. İyi eğlenceler..

Bayan Nununun Saçları

Bayan Nununun Saçları

Etkinliğimiz için ihtiyacımız olan malzemelerimiz; renkli şöniller, renkli boncuklar ve bir parça karton. İnce motor kaslarımızı geliştirmeyi amaçladığımız oyunumuzda biz Bayan Nunu yu tasarladık. Dilerseniz siz yüz olarak çocuğunuzun çok sevdiği bir çizgi film karakterini de kullanabilirsiniz. Karton üzerine şöniller için ufak delikler hazırladık ve şönilleri bu deliklerden geçirdik. Saçlarını düz veya kıvırcık yapmak çocuğumuzun hayal gücüne kalmış. Sonrasında da parmak kaslarını, el göz koordinasyonunu desteklemesi amacıyla boncukları şönillerden geçirmesini istedik. Ve ortaya Bayan Nunu nun eğlenceli saçları çıktı. Boncuklara ek olarak minik mandallar da kullanabilirsiniz. Sizlere iyi eğlenceler dileriz

İple Bardak Taşıma

İple Bardak Taşıma

İki kişi ile oynanacak etkinlikle birlikte hareket etme konusunda önemli bir pratik yapabilirsiniz. Paket lastiğine dört tane küçük ip bağlayın. Ardından 2 kişi 2 ucundan tutara lastiği bir miktar genişletin ve plastik bardakları lastikle beraber dizin.

Kum Şekil Eşleştirme

Kum Şekil Eşleştirme

Kağıda farklı şekiller çizin ve çocuğunuzdan kum ile bu şekilleri yapmalarını isteyin.

Emoji Eşleştirme

Emoji Eşleştirme

Yuvarlak karton veya kağıtların üzerine gözler yarından üst tarafta ağız yarıdan alt tarafta kalacak şekilde emojiler çizin. Ardından ikisi farklı parçalarda kalacak şekilde emojileri ortadan bölün. Ardından çocuğunuzdan emojileri eşleştirmesini isteyin.

Rakam Eşleştirme Etkinliği

Rakam Eşleştirme Etkinliği

Boş bir kağıdı eş kareler olacak şekilde çizin. Çizdiğiniz dikdörtgenlerle aynı boyutta küçük kağıtlar kesin. Ardından karelere karışık sırada 1 den 6 ya kadar noktalar koyun. Varsa küp bloklar etrafına yoksa tuvalet kağıdı rulosu ile yapabileceğiniz küp üzerine 1 den 6 ya kadar rakamlar yazın. Küpü atıp üst yüzeyde kalan rakamların tamamını küçük kağıtlarla kapatın.

Kodlama Etkinlikleri

Evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 5 farklı robotik kodlama etkinliği.

Beni Takip Et

Beni Takip Et

2 yaş aktiviteleri örneğimizde hem doğadan hem de evimizdeki doğal malzemelerden de yararlanmak istedik. Biz mevsimine uygun olarak kestane de kullandık. Sizler dilerseniz bunları çeşitlendirebilirsiniz. Tabi ki doğal malzemeli oyunlarınızı olmazsa olmazı fasulyeler ve nohutlar da oyunumuzda bizimle. Renkli ponponlarımızı da oyuna dahil ettiysek artık hazırız. Öncesinde resim kayıtlarımız a desenler oluşturalım. Zikzak, düz çizgi ve spiral gibi. Sonrasında da çocuğumuzdan bu desenleri takip ederek üzerlerine nohut, fasulye, ponpon ve kestaneleri dizmelerini isteyelim. Önceden belirli bir şeklin üzerine seçtiği materyalleri dizecek ve böylece ince motor kaslarını çalıştırmanın yanı sıra el göz koordinasyonunu geliştirecektir. Odaklanma sürelerinin uzatılmasına da katkı sağlayacağımız etkinliğimizle farklı boyut ve dokularda olan malzemeler arasındaki farkları da tespit etme şansı yakalayacaklar

Sevimli Benek Canavarı

Sevimli Benek Canavarı

Etkinliğimiz için gerekli olan malzemelerimiz birkaç tahta mandal bir parça pamuk, oynar gözler, boyalarımız ve boya paletimiz. Biz burada çocuklarımızın kullanmaktan çok zevk aldığı parmak boyalarımızı kullandık. Onlardan bu sefer parmaklarını boyaya batırmadan bir resim yapmalarını istedik. Fırça yerine fırçaya alternatif olarak ; tahta mandalları ve uçlarına taktığımız pamukların onlar için bir boyama aracına dönüşebilecegini gözlemlemelerini sağladık. Böylece alternatif düşünme yeteneklerini tetiklemeyi amaçladık. Kullandığımız tahta mandalları tripot tutuşu ile tutmalarını sağlayabilirseniz; çok küçük yaşlardan başlayarak kalem tutma becerilerini kazanmalarını destek vermiş olabilirsiniz. Öncesinde hazırladığımız uçlarına pamuk taktığımız tahta mandallarımızı istediğimiz renklerdeki boyalara batırarak resim kağıdımız üzerine benekler oluşturduk. Sonunda da benekler üzerine oynar gözlerimizi yerleştirdik. Etkinliğimizin sonunda ortaya sevimli benek canavarımız çıktı. Böylece ince m

Sana Kremalı Pasta Yaptım

Sana Kremalı Pasta Yaptım

Oynarken en az çocuğunuz kadar sizlerin de eğleneceğiniz 2 yaş sanat etkinliği ile karşınızdayız. Biz oynarken de hazırlarken de çok büyük keyif aldık. İhtiyacınız olan malzemelerden başrolde bu oyunumuzda tıraş köpüğü var. Çoğu oyunumuza katabileceğimiz, aslında tek başına bile duyusal oyunlar oluşturabileceğimiz tıraş köpüğü bu sefer pastacılık kreması rolünde. Çocuğumuzla birlikte pasta yapmayı hayal ettik ve kek olarak süngerlerden, krema olarak tıraş köpüğünden ve pastamızı süslemek için de renkli pullardan, simlerden ve ponponlardan faydalandık.

Önce Eşleştir Sonra Doldur ve Boşalt

Önce Eşleştir Sonra Doldur ve Boşalt

Bu etkinliğimizde ihtiyacımız olan materyaller; renkli fon kartonları, renkli bardaklar, renkli ponponlar ve ponponları aktarabilmek için bir aktarma maşası. Biz aktarma için kullanabileceğimiz araca sahip olmadığımız için tahta mandalın iki ucuna silikon yardımı ile yapıştırdığımız dil çubukları ile bir aktarma maşası elde ettik. Renklerden ana renkleri kullandık. Çocuğumuz için çevresinde gördüğünde ona çağrışım yapmasını sağlamak amacıyla kırmızı renk için elma, sarı renk için muz ve mavi renk için gökyüzü resmini kullandık. Siz de isterseniz bu resimleri çeşitlendirebilirsiniz. Burada amacımız çocuğumuzun ana renkleri öğrenirken aynı zamanda doldurma ve boşaltma çalışmaları yapması, renk eşleştirme yapması ve tutacağı maşa ile de ince motor kaslarını çalıştırması oldu. Önce renklerin önüne alakalı resimleri dizdik, maşa yardımı ile ponponları bardaklara doldurduk ve ilgili renk silindirlerine boşaltmalarını sağlamalarına yardımcı olduk. Dilerseniz oyun devam ettikçe vereceğiniz kom

Makarnaya Renkli Boncuk Dizeme

Makarnaya Renkli Boncuk Dizeme

Etkinliğimizde ihtiyacımız olan şeyler; çubuk makarna, renkli boncukları ve çubuk makarnaları saplayabileceğimiz köpük yada oyun hamuru. Biz bu 2 yaş etkinliğimizde çubuk makarnaları saplamak için köpük kullandık ve renkli boncuklara alternatif olarak renkli bambu çubuklarını eşit aralıklarla kesip oyuna dahil etmek istedik. Renkli bambu çubuklarımız ile aynı renklerde bardaklar da kullandık. Böylece öncesinde renkleri eşleştirip renkli bambu çubuklarını kendisiyle aynı renkteki bardaklara doldurduk. Eşleştirme ve aktarma becerimizi bu sayede güçlendirirken daha sonrasında da bambu çubuklarımızı çubuk makarnalara dizebilmeyi amaçladık ve böylece ince motor kaslarınızın çalışmasını destekledik. Oyunumuzun sonunda hem çok eğlendik hem de eşleştirme, aktarma, ince motor gelişimi ve en nihayetinde de el göz koordinasyon çalışmalarımızı desteklemiş olduk.. İyi eğlenceler

Kayan Nesneleri Yakalama

Kayan Nesneleri Yakalama

Geniş bir masanız varsa bir kenarının altına nesneler koyarak yükseltin. Top tahta gibi kayabilecek nesneleri masanın üzerinden bırakarak kaymalarını sağlayın. Masanın alçak tarafında ufak bir kutu veya kap ile kayan nesneleri yakalamaya çalışın. Masanın eğimine ve bırakma hızına göre oyunun zorluğunu ayarlayabilirsiniz.

Civciv Sanat Etkinliği

Civciv Sanat Etkinliği

Etkinliğin yapılışı ile alakalı detaylar için youtube kanalımızdaki videoyu izleyin.

Kurbağa Sanat Etkinliği

Kurbağa Sanat Etkinliği

Etkinliğin hazırlanışı ile detaylar için youtube kanalımızdaki videoyu izleyin.

Büyük Küçük Kavramı Etkinliği

Büyük Küçük Kavramı Etkinliği

Evde çocuğunuzun oyuncakları içerisinde yer alan farklı boyutlardaki topları bulun. Karton üzerine bulduğunuz toplarla benzer ölçüde yuvarlaklar kesin. Ardından yerleştirmeye başlayın. En büyükten ve en küçükten başlama gibi farklı komutlar vererek büyük küçük kavramını pekiştirmesini sağlayın.

Çatal Kaşık Eşleştirme Etkinliği

Çatal Kaşık Eşleştirme Etkinliği

Küçük kağıtlara farklı farklı yönlerde çatal kaşık şekilleri çizin. Ardından kağıtlara çizilen kaşık ve çatalları gerçek kaşık ve çatallarla birebir şekilde yapmaya çalışın. Evde yapılabilecek etkinlikler arasında en kolay etkinlik diyebiliriz.

Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Öncelikle pinpon toplarını eğlenceli bir şekilde boyayın. Ardından küçük kağıtlara pinpon toplarına benzeyen yuvarlaklar çizin. Daha sonra çocuğunuzdan tek parmağını kullanarak topu kağıttaki renklerdeki görüntüye getirmesini isteyin. Topu kutu üzerinde bir delik açarak kutunun üzerinde veya çay bardağı üzerinde durdurabilirsiniz.

Renk Parçaları Eşleştirme

Renk Parçaları Eşleştirme

İki tane aynı boyuttaki kağıda aynı şekillerde boyayın. Ardından kağıtlardan bir tanesini çocuğunuzun durumuna göre önce büyük parçalara bölün ve eşleştirme yapmasını isteyin. Oyunu daha zor hale getirmek için daha küçük ve daha zor (kare olmayan) parçalarda kesin. Renk eşleştirmenin tahmin ettiğinizden daha zor olduğunu göreceksiniz.

Renk Eşleştirme Etkinliği

Renk Eşleştirme Etkinliği

Kağıt veya kartonun etrafına renkli mandallar takın. Ardından kalemle aynı renkleri birbiriyle eşleştirmeye çalışın. Küçük yaştaki çocukların seveceği ve renk kavramlarını pekiştirmelerini sağlayacak eğlenceli bir etkinliktir.

Mandalla Bardak Toplama

Mandalla Bardak Toplama

Evde bulunan plastik bardakları mandalla köşelerinden tutarak iç içe doldurmaya çalışın. Parmak kaslarının gelişmesi için ve kalem tutma becerisinin pekişmesi için oldukça faydalı olacaktır.

Şönille Bardak Yakalama

Şönille Bardak Yakalama

Şönilleri kıvırarak balık şekline dönüştürün. Ardından düz bir şeklin ucunu kıvırarak onu da oltaya benzer görünüme kavuşturun. Ardından oltayla balıkları yakalamaya çalışın.

Çatalla Misket Yakalama

Çatalla Misket Yakalama

Kapalı bir kap veya tepsinin içerisine misketleri dökün. Ardından çatalla bu misketleri yakalamaya çalışın. Sandığınızdan daha eğlenceli ve zor olduğunu göreceksiniz. İsterseniz tek isterseniz çok kişi ile oynayıp yarış haline getirebilirsiniz. Oyunu daha kolay hale getirmek için çatal yerine kaşık kullabilirsiniz.

Kavanoz Kodlama

Kavanoz Kodlama

Kavanoz kapaklarının içerisine çizin. Kağıtlar üzerine kavanoz kapaklarını simgeleyecek küçük yuvarlaklar çizin. Ardından yuvarlakların içerisine farklı yönlerde oklar çizin. Çocuğunuzdan kavanoz kapakları ile bu şekli oluşturmasını isteyin. Kavanoz kapaklarını doğru şekillerde koyarak kodlanmış şekilleri oluşturmayı başarmasını bekleyin.

Tabakta Toplama İşlemi

Tabakta Toplama İşlemi

Toplama işlemini daha akılda kalıcı hale getirmek için çok faydalı bir etkinlik. Tabağı ikiye bölün. Ardından üst kısımdaki bölümün ortasına toplama işareti (+) koyun. Ardından ardından toplama işlemleri yapmaya başlayın. Çocuğunuzun evde yapabileceği ve toplama işlemini öğrenebileceği matematik etkinliği. Etkinliği isterseniz ponpon yerine evde bulunan fasülye makarna gibi nesneleri de kullanabilirsiniz.

Rakam Birleştirme

Rakam Birleştirme

Çocuğunuzun eşleştirme yaparken rakamları tanıması için kullanabileceğiniz çok faydalı bir etkinlik. Parça kartonların üzerine rakamları çizin. İçlerini çocuğunuzla birlikte boyayabilirsiniz. Ardından hepsini aynı boyutta olacak şekilde kesin. En basit haliyle yapbozumuz hazır. Şimdi birleştirmeye başlayabilirsiniz. Etkinliği karton kutu yerine kağıtlarla da yapabilirsiniz.

Rakamlara Göre Bardak Dizme

Rakamlara Göre Bardak Dizme

Kağıdın üzerine bardaklar çizin ve bardakların üzerine rakamlar yazın. Plastik bardakların üzerine rakam sayısı kadar küçük kağıtlar yapıştırın. Ardından bardakları rakamlara göre dizmeye başlayın. Şekilleri zorlaştırarak hem matematik etkinliği hem de el göz koordinasyonu geliştirici etkinlik olarak kullanabilirsiniz.

Parmağa Ponpon Sürükleme

Parmağa Ponpon Sürükleme

Şeffaf eldivenin parmaklarına rakamlar yazın. Ardından eldivenin içerisine ponpon doldurun. Sonrasında parmakta yazan kadar ponponu eldivenin içerisine sürüklemeye çalışın.

Rakam Eşleştirme

Rakam Eşleştirme

Tuvalet kağıdı rulolarını birbirinin içerisine geçebilecek şekilde kesin. Ardından bir tanesinin üzerine rakamlar yazın. Diğerinin üzerine de aynı rakamlar kadar noktalar koyun. Daha sonra bir tanesini atıp ve çocuğunuzdan diğerini bulmasını isteyin.

İple Rakam Oluşturma

İple Rakam Oluşturma

Kağıtların üzerine rakamlar yazın. Ardından bir parça iple çocuğunuzdan kagittaki şekli yapmasını isteyin. İsterseniz rakam yerine farklı figürler de kullanabilirsiniz.

Okul Öncesi Matematik Etkinlikleri

Okul öncesi çocukların matematiği severek öğrenmelerini sağlayacak etkinlikler.

2 Yaş Etkinlikleri

2 yaş çocukların eğlenceli vakitler geçirmesini sağlayacak 7 farklı etkinlik örneği.

5 Yaş Etkinlikleri

5 yaş etkinlikleri için 8 farklı örnek

Yaş Gruplarına Göre Etkinlikler

Kazanımlara Göre Etkinlikler

Kullanılan Malzemelere Göre Etkinlikler


Evde Anaokulu Etkinlikleri

Anasınıfı, anaokulu ve kreş etkinliklerini evde çocuğunuzla birlikte uygulayabilirsiniz. Birlikte yapacağınız tüm aktiviteler geçirdiğiniz vakitin kalitesini arttıracaktır. Kaliteli vakit geçirmek aile bağlarınızın kuvvetlenmesi için en temel yapı taşı olacaktır. Evde anaokulu etkinlikleri yaparken çocuğunuzun yaşıtlarından öğreneceği bilgilerden (akran öğrenmesinden) mahrum kalacağını dikkate almayı unutmayın. İnternetten ve kırtasiyeden edinebileceğiniz malzemelerle veya evde bulunan malzemelerle anaokulu etkinlikleri hazırlayabilirsiniz. Bunun için sayfamızda birçok etkinlikler mevcuttur.


Zihinsel Zeka Geliştirici Etkinlikler

Matematik Etkinlikleri

Matematik Etkinlikleri

Hayatın her anında yer alan matematiği küçük yaşta sevdirmek için çok güzel bir fırsatınız var. Eğlenceli oyunların ve etkinliklerin içerisine rakamları katarak çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzu matematikle tanıştırabilirsiniz. Bu sayede zaman içerisinde matematiği sevmeme gibi sorunları kökünden engellemiş olacaksınız.

3 Yaş Matematik Etkinlikleri

İple Rakam Oluşturma

4 Yaş Matematik Etkinlikleri

4 yaş rakam eşleştirme matematik etkinligi

5 Yaş Matematik Etkinlikleri

Parmağa ponpon doldurma
Rakama Göre Bardakları Dizme Matematik Etkinliği
Rakam Puzzle

6 Yaş Matematik Etkinlikleri

Tabakla Toplama İşlemi

6 yaşındaki çocuklar temel toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilirler. İlkokul 1. sınıfta öğretilmekte olan toplama ve çıkarma işlemininin temellerini okul başlamadan eğlenceli etkinliklerle çocuğunuza katabilirsiniz.


Kodlama Etkinlikleri

Ok Eşleştirme Kodlama Etkinliği
Kavanoz kapakları ile kodlama

Kavanoz kapalarının içerisine çizin. Kağıtlar üzerine kavanoz kapaklarını simgeleyecek küçük yuvarlaklar çizin. Ardından yuvarlakların içerisine farklı yönlerde oklar çizin. Çocuğunuzdan kavanoz kapakları ile bu şekli oluşturmasını isteyin. Kavonaz kapaklarını doğru şekillerde koyarak kodlanmış şekilleri oluşturmayı başarmasını bekleyin.

Kodlama etkinlikleri belirli yönergeler veya semboller yardımıyla hedefe ulaşmayı amaç edinen aktivitelerdir.


El Göz Koordinasyonu Etkinlikleri

Çatalla Misket Toplama
Balık Yakalama El Göz Koordinasyonu Etkinliği
Mandalla Bardak Toplama

El göz koordinasyonu geliştirme çocuğun kesme, yırtma ve yapıştırma gibi aktivitelerde daha başarılı olmasını sağlar.

Beyin ile ellerin daha başarılı şekilde yönetilmesi günlük hayatta en çok düğme açma ve kapatma, fermuar çekme ve ip bağlama gibi durumlarda işe yarar. Nesnelerin üst üste dizilmesi de bu etkinliklerin belirli aralıklarla tekrar edilmesi sonucunda daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.


Eşleştirme oyunları

Okul öncesi dönemde yapılacak olan eşleştirme etkinlikleri özellikle küçük yaş grupları için zeka gelişimi ve kavramların öğrenilmesi için çok önemli katkı sağlamaktadır. Renkler, şekiller, büyük küçük kavramları, içinde dışında kavramları vb. birçok kavramın öğrenilmesinde kolaylık sağlamaktadır. Yapılan eşleştirmeler çocuğu düşünmeye zorladığı için zeka gelişimi için de önemli katkı sağlamaktadır.

Renk Eşleştirme

2 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
Mandallarla Renk Eşleştirme Etkinliği
3 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
4 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
5 Yaş Renk Eşleştirme Etkinliği
5 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Şekil Eşleştirme

Çatal Kaşık Eşleştirme
3 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri
3 Yaş Büyük Büyük Küçük Kavramı
4 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri
5 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri

Robotik Kodlama Etkinlikleri

Robotik kodlama etkinlikleri çocuğunuzun analitik düşünme yeteneğini geliştirir. Problem çözme ve sorunla karşı karşıya geldiğinde farklı yollar düşünmesini destekler. Robotik kodlama etkinlikleri yapmak çocukların daha bakış açılarının genişlemesini sağlar.


Montessori Etkinlikleri

Günlük Yaşam Becerileri

Günlük yaşam becerileri, çocuğun gün içinde insani temel ihtiyaçlarını bir yetişkinin yardımı olmaksızın tek başına yapabilmesini ve bunun sorumluluğunu alma bilinci kazanmasını ifade eder (Mahmoud, 2017: 38).

Çocuklar için etrafındaki tüm neseneler oyuncağa dönüştürülebilir. Çocukların bu özelliği bazen tehlikeli olabilse de ebeveyn tarafından doğru kontrol edildiği ve planlandığı taktirde çok faydalı olabilir. İlerleyen yaşlarda yaşam standartlarını yükseltebilecek olan bazı davranışların oyun olarak küçük yaşlarda hayatına dahil edilmesi ilerleyen yaşlarda o özelliği çok daha kolay hayatına adapte edebilmesini sağlayacaktır.


Türkçe Dil Etkinlikleri

Nefes Egzersizleri

Okul öncesi nefes egzersizleri çocuğunuzun daha doğru nefes almasını sağlar. Buna bağlı olarak da çocuklar yaptıkları etkinliklerde daha geç yorulur. Doğru nefes alan çocukların konuşmaları diğer çocuklara göre çok daha akıcı ve düzgün olur. Konuşma bozukluğu olan çocukların bu tarz oyunları sıklıkla oynamaları daha kısa sürede akranları ile aynı seviyeye gelebilmelerini sağlayacaktır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

Doğa Etkinlikleri

Deney Etkinlikleri


Sanat Etkinlikleri

Okul öncesi sanat etkinlikleri hem çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesine katkı sağlar hem de el becerilerini geliştirir. Hazırlamaya çalıştığınız şekillere özgün parçalar eklemek çocuğunuzun yaratıcılığına ciddi katkılar sunacaktır. Bir çok çocuk gelişimi uzmanı tarafından en önemli okul öncesi etkinlikleri arasında gösterilmektedir.

Kurbağa Sanat Etkinliği

Kurbağa Sanat Etkinliği

Civciv Sanat Etkinliği

Civciv Sanat Etkinliği

Artık Materyal Etkinlikleri

Etrafında bulunan tüm malzemeler çocuklar için saniyeler içerisinde birer oyuncağa dönüşebilir. Buna en çok sevdikleri yiyeceklerden bazılarının en hiç sevmediği banyo bile örnek olarak gösterilebilir. Durum böyleyken evde bulunan artık materyallerle (yumurta kolisi, tuvalet kağıdı rulosu, dondurma çubuğu vb.) çocuğunuzun eğlenmesini sağlayabilir hemde geri dönüşüm bilinci oluşmasını katkı sağlarsınız. Atılacak olan malzemelerin farklı oyunların içerisine dahil edilmesi çocuğun nesneleri farklı amaçlarla kullabileceği farkındalığını kazanmasına ve karşısına çıkacak nesnelere farklı anlamlar yüklemek için düşünmesini sağlayacaktır.


Boyama Etkinlikleri


Müzik Etkinlikleri

Ritim Çalışmaları

Müzik Aleti Yapımı


Okuma Yazma Hazırlık Etkinlikleri


Oyun Etkinlikleri

Kas Gelişimi Etkinlikleri

Kaba Motor Becerileri

Masadan Kayan Nesneleri Yakalama

Kaba motor becerileri çocuğunuzun vücudundaki büyük kasları geliştirmesini sağlayacak etkinliklerdir. Çocukların fiziksel açıdan gelişimlerini desteklemek için faydalıdır. Özellikle vaktinin büyük bir bölümünü evde geçiren çocukların sıklıkla yapması gereken etkinlik türlerinin başında gelmektedir.


İnce Motor Etkinlikleri

İnce motor etkinlikleri diğer bir adıyla kısa kas hareketlerini geliştiren yani parmak kası etkinlikleridir. Çocukların çatal kaşık tutma, makas tutma, takma çıkarma gibi temel işlemlere daha kolay uyum sağlayacaktır.

Kalem tutma becerisinin geliştirilmesi de bu tür etkinliklerin yapılması ile çok daha hızlı gelişim gösterecektir. Çocuklarınızın ilerleyen yaşlarda kalem tutarken yoruldum demesinin önüne geçmek amacıyla önemli bir role sahiptir. Çünkü kalem tutarken yorulan çocuklar yazı yazmayı bağlantılı olarak da okumayı sevmeyecektir.


Malzemelere Göre Etkinlikler

Evde anaokulu etkinlikleri hazırlamak için belirli malzemelere ihtiyacınızın olduğunu düşünmeyin. Çocuklar için tüm malzemeler oyun ve oyuncak haline getirilebilir. Bu nedenle tüm malzemelerle okul öncesi çocuk oyunları hazırlayabilirsiniz. Bu bölümde sizlere bazı malzemelerle yapabileceğiniz etkinlik ve oyun fikirlerini paylaşacağız.


Okul Öncesi Bardak Etkinlikleri

Mandalla Bardak Toplama

Evde en kolay bulabileceğiniz materyallerin başında bulunan bardak ile yapabileceğiniz 15 farklı etkinlik önerisi mevcut. Sizde çocuğunuzun yaş grubuna uygun olan etkinlikleri seçerek hemen eğlenceli vakitler geçirmeye başlayabilirsiniz.


Okul Öncesi Ponpon Etkinlikleri


Okul Öncesi Su Etkinlikleri

Özellikle yaz aylarındaki sıcak havalarda ıslanmaktan korkmadan keyifli vakitler geçirebilmeniz için eğlenceli etkinlikler var. Sizde suyu eğlenceye dönüştürmek için videodaki oyunları incleyin.


Pinpon Topu Etkinlikleri

Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Yaş Grubuna Göre Etkinlikler

Çocuğunuzla birlikte etkinlik hazırlanken kesinlikle dikkat etmeniz gereken nokta etkinliğin çocuğunuza uygunluğudur. Doğru yaş grubana ait olmayan etkinlikleri seçtiğinizde çocuğunuz başarılı olamayacak ve çok daha erken sıkılmasına neden olacaktır. Bu durum ilerleyen süreçte sizinle oynamak istememesi gibi durumlarla sonuçlanabilir. Her çocuğun gelişimi farklılık gösterse de yaş grubunda veya yakın yaş grubunda etkinlikleri tecih etmenizde fayda var.

Yaş grubuna göre etkinlikler;


5 Yaş Etkinlik

5 yaşından itibaren etkinliklerde bilişsel gelişim içerenler tercih edilebilir. Sonunda resim çıkan çizgi çalışmaları, oyuna çevrilmiş rakam etkinlikleri ve el becerisi oyunları çocuğunuzun sıkılmadan defalarca oynayabileceği türlerdir.


4 Yaş Etkinlik

Zor eşleştirmelerin oynanabileceği bu yaş grubunda içerisinde rakamların bulunduğu etkinlikler 4 yaşındaki çocuğumla neler yapabilirim sorunun en temel cevabı olacaktır. Ayrıca belirli aralıklarla parmak kaslarını güçlendirici etkinlikler yapmak ilerleyen dönemler için faydalı olacaktır.

Çocuklar, çoğu zaman hiperaktif olarak nitelendirelecek kadar hareketlidir ve durmak nedir bilmezler. Bu durumu özellikle 4 yaşındaki çocuklar için bunu daha net söylemek mümkün. Çocuklar için 4 yaş civarı; dünyayı tanıma, öğrenme, deneyimleme ve fiziksel hareket açısından bakıldığında en verimli dönemler arasında başı çekiyor. Dolayısıyla, gelişimini özenle takip etmeli ve yönlendirmelerimizle, onlara, sağlam bir gelecek hazırlamalıyız.

Çocuklar için 4 yaş etkinliklerinde üzeri baskılı metaryallere yani kitaplara, dergilere, çeşitli kartlara ve kalemlere rahatlıkla geçiş yapabileceğiniz bir dönemdir. Elbette ilk etapta harika çizimler, resimler yapamayacaklar ama etkinliklere devam ettiği sürede ince motor kasları daha aktif çalışacak ve kendini geliştirecektir. Çocuklar, kimi zaman bu tür etkinliklere sıcak yaklaşmayabilir. Bu tür durumlarda ısrar etmemeli, başka bir zamana ertelemelisiniz.

Sosyal oyunlara da çok rahat geçiş yapılabilecek bu yaşta iki kişilik oyunlar, yarış oyunları, grup oyunları çocuğunuz ileride daha sosyal bir birey olmasına da katkı sağlayacaktır.

Çocuklarla evde yapılacak etkinlikleri çeşitlendirmek ve sayısız eğlenceli oyun ile onları mutlu etmek mümkündür. Kaçırmamanız gereken detaysa duyusal becerileri de geliştiren oyunlar, bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayabilir. 4 yaş oyun etkinlikleri ile çocukların mekansal algı becerilerini güçlendirebilir, keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.


3 Yaş Etkinlik

Oyuncakları ile kendi başına oyun kurup oynayamayan bu yaş grubunda yapılacak etkinlikler oldukça değerlidir. Hazırlanan etkinlikler ile dolu-boş, ağır-hafif, kalın-ince, büyük-küçük gibi temel kavramların öğrenilmesini sağlayacak etkinlikler yapılabilir. Renklerinde öğrenilmeye başlandığı 3 yaş için farklı farklı şekiller içeren renk eşleştirme etkinlikleri yapmak eğlenceli olacaktır.


2 Yaş Etkinlik

Bu yaş grubunda duyusal oyunlar çocuklar için çok daha faydalıdır. Çocukların dokunarak farklılıkları hissetmelerini sağlayabileceği aktiviteler gelişimlerini olumlu yönde destekleyecektir.


Sıkça Sorulan Sorular

Etkinlik Önermemizi İster Misiniz?

Yoğun iş temposu veya günlük hayatın akışından dolayı bazen farkında olmasanızda çocuğunuzla kaliteli vakit geçiremezsiniz. Bu durumun önüne geçmek amacıyla her hafta pazar günü saat 11:00 ile 12:00 arasında her yaş grubu için birer tane olacak şekilde etkinlik önerisi içeren mail gönderiyoruz. Sizde mail listemize dahil olarak etkinlik fikirlerimizden faydalanmaya başlayın. Bizimle paylaşmış olduğunuz mail adresiniz farklı firma ve kişilerle paylaşılmayacak, etkinlik önerisi bulunan içerikler dışında hiçbir gönderi yapılmayacaktır.