Anaokulu Etkinlikleri

Evde çocuğunuzla hem eğlenmek hem de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak ister misiniz. Hemen çocuğunuzun yaşını seçin ve yapmak istediğiniz etkinlik kategorisini seçin, size uygun etkinlik fikirlerini sizinle paylaşalım.

Yaş Gruplarına Göre Etkinlikler

Kazanımlara Göre Etkinlikler

Kullanılan Malzemelere Göre Etkinlikler


Evde Anaokulu Etkinlikleri

Anasınıfı, anaokulu ve kreş etkinliklerini evde çocuğunuzla birlikte uygulayabilirsiniz. Birlikte yapacağınız tüm aktiviteler geçirdiğiniz vakitin kalitesini arttıracaktır. Kaliteli vakit geçirmek aile bağlarınızın kuvvetlenmesi için en temel yapı taşı olacaktır. Evde anaokulu etkinlikleri yaparken çocuğunuzun yaşıtlarından öğreneceği bilgilerden (akran öğrenmesinden) mahrum kalacağını dikkate almayı unutmayın. İnternetten ve kırtasiyeden edinebileceğiniz malzemelerle veya evde bulunan malzemelerle anaokulu etkinlikleri hazırlayabilirsiniz. Bunun için sayfamızda birçok etkinlikler mevcuttur.


Zihinsel Zeka Geliştirici Etkinlikler

Matematik Etkinlikleri

Matematik Etkinlikleri

Hayatın her anında yer alan matematiği küçük yaşta sevdirmek için çok güzel bir fırsatınız var. Eğlenceli oyunların ve etkinliklerin içerisine rakamları katarak çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzu matematikle tanıştırabilirsiniz. Bu sayede zaman içerisinde matematiği sevmeme gibi sorunları kökünden engellemiş olacaksınız.

3 Yaş Matematik Etkinlikleri

İple Rakam Oluşturma

4 Yaş Matematik Etkinlikleri

4 yaş rakam eşleştirme matematik etkinligi

5 Yaş Matematik Etkinlikleri

Rakama Göre Bardakları Dizme Matematik Etkinliği
Rakam Puzzle

6 Yaş Matematik Etkinlikleri

Tabakla Toplama İşlemi

6 yaşındaki çocuklar temel toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilirler. İlkokul 1. sınıfta öğretilmekte olan toplama ve çıkarma işlemininin temellerini okul başlamadan eğlenceli etkinliklerle çocuğunuza katabilirsiniz.


Kodlama Etkinlikleri

Ok Eşleştirme Kodlama Etkinliği
Kavanoz kapakları ile kodlama

Kavanoz kapalarının içerisine çizin. Kağıtlar üzerine kavanoz kapaklarını simgeleyecek küçük yuvarlaklar çizin. Ardından yuvarlakların içerisine farklı yönlerde oklar çizin. Çocuğunuzdan kavanoz kapakları ile bu şekli oluşturmasını isteyin. Kavonaz kapaklarını doğru şekillerde koyarak kodlanmış şekilleri oluşturmayı başarmasını bekleyin.

Kodlama etkinlikleri belirli yönergeler veya semboller yardımıyla hedefe ulaşmayı amaç edinen aktivitelerdir.


El Göz Koordinasyonu Etkinlikleri

Balık Yakalama El Göz Koordinasyonu Etkinliği
Mandalla Bardak Toplama

El göz koordinasyonu geliştirme çocuğun kesme, yırtma ve yapıştırma gibi aktivitelerde daha başarılı olmasını sağlar.

Beyin ile ellerin daha başarılı şekilde yönetilmesi günlük hayatta en çok düğme açma ve kapatma, fermuar çekme ve ip bağlama gibi durumlarda işe yarar. Nesnelerin üst üste dizilmesi de bu etkinliklerin belirli aralıklarla tekrar edilmesi sonucunda daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.


Eşleştirme oyunları

Okul öncesi dönemde yapılacak olan eşleştirme etkinlikleri özellikle küçük yaş grupları için zeka gelişimi ve kavramların öğrenilmesi için çok önemli katkı sağlamaktadır. Renkler, şekiller, büyük küçük kavramları, içinde dışında kavramları vb. birçok kavramın öğrenilmesinde kolaylık sağlamaktadır. Yapılan eşleştirmeler çocuğu düşünmeye zorladığı için zeka gelişimi için de önemli katkı sağlamaktadır.

Renk Eşleştirme

2 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
Mandallarla Renk Eşleştirme Etkinliği
3 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
4 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
5 Yaş Renk Eşleştirme Etkinliği
5 Yaş Renk Eşleştirme Etkinlikleri
Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Şekil Eşleştirme

3 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri
3 Yaş Büyük Büyük Küçük Kavramı
4 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri
5 Yaş Şekil Eşleştirme Etkinlikleri

Robotik Kodlama Etkinlikleri

Robotik kodlama etkinlikleri çocuğunuzun analitik düşünme yeteneğini geliştirir. Problem çözme ve sorunla karşı karşıya geldiğinde farklı yollar düşünmesini destekler. Robotik kodlama etkinlikleri yapmak çocukların daha bakış açılarının genişlemesini sağlar.


Montessori Etkinlikleri

Günlük Yaşam Becerileri

Günlük yaşam becerileri, çocuğun gün içinde insani temel ihtiyaçlarını bir yetişkinin yardımı olmaksızın tek başına yapabilmesini ve bunun sorumluluğunu alma bilinci kazanmasını ifade eder (Mahmoud, 2017: 38).

Çocuklar için etrafındaki tüm neseneler oyuncağa dönüştürülebilir. Çocukların bu özelliği bazen tehlikeli olabilse de ebeveyn tarafından doğru kontrol edildiği ve planlandığı taktirde çok faydalı olabilir. İlerleyen yaşlarda yaşam standartlarını yükseltebilecek olan bazı davranışların oyun olarak küçük yaşlarda hayatına dahil edilmesi ilerleyen yaşlarda o özelliği çok daha kolay hayatına adapte edebilmesini sağlayacaktır.


Türkçe Dil Etkinlikleri

Nefes Egzersizleri

Okul öncesi nefes egzersizleri çocuğunuzun daha doğru nefes almasını sağlar. Buna bağlı olarak da çocuklar yaptıkları etkinliklerde daha geç yorulur. Doğru nefes alan çocukların konuşmaları diğer çocuklara göre çok daha akıcı ve düzgün olur. Konuşma bozukluğu olan çocukların bu tarz oyunları sıklıkla oynamaları daha kısa sürede akranları ile aynı seviyeye gelebilmelerini sağlayacaktır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

Doğa Etkinlikleri

Deney Etkinlikleri


Sanat Etkinlikleri

Kurbağa Sanat Etkinliği

Kurbağa Sanat Etkinliği

Civciv Sanat Etkinliği

Civciv Sanat Etkinliği

Artık Materyal Etkinlikleri

Etrafında bulunan tüm malzemeler çocuklar için saniyeler içerisinde birer oyuncağa dönüşebilir. Buna en çok sevdikleri yiyeceklerden bazılarının en hiç sevmediği banyo bile örnek olarak gösterilebilir. Durum böyleyken evde bulunan artık materyallerle (yumurta kolisi, tuvalet kağıdı rulosu, dondurma çubuğu vb.) çocuğunuzun eğlenmesini sağlayabilir hemde geri dönüşüm bilinci oluşmasını katkı sağlarsınız. Atılacak olan malzemelerin farklı oyunların içerisine dahil edilmesi çocuğun nesneleri farklı amaçlarla kullabileceği farkındalığını kazanmasına ve karşısına çıkacak nesnelere farklı anlamlar yüklemek için düşünmesini sağlayacaktır.


Boyama Etkinlikleri


Müzik Etkinlikleri

Ritim Çalışmaları

Müzik Aleti Yapımı


Okuma Yazma Hazırlık Etkinlikleri


Oyun Etkinlikleri

Kas Gelişimi Etkinlikleri

Kaba Motor Becerileri

Masadan Kayan Nesneleri Yakalama

Kaba motor becerileri çocuğunuzun vücudundaki büyük kasları geliştirmesini sağlayacak etkinliklerdir. Çocukların fiziksel açıdan gelişimlerini desteklemek için faydalıdır. Özellikle vaktinin büyük bir bölümünü evde geçiren çocukların sıklıkla yapması gereken etkinlik türlerinin başında gelmektedir.


İnce Motor Etkinlikleri

İnce motor etkinlikleri diğer bir adıyla kısa kas hareketlerini geliştiren yani parmak kası etkinlikleridir. Çocukların çatal kaşık tutma, makas tutma, takma çıkarma gibi temel işlemlere daha kolay uyum sağlayacaktır.

Kalem tutma becerisinin geliştirilmesi de bu tür etkinliklerin yapılması ile çok daha hızlı gelişim gösterecektir. Çocuklarınızın ilerleyen yaşlarda kalem tutarken yoruldum demesinin önüne geçmek amacıyla önemli bir role sahiptir. Çünkü kalem tutarken yorulan çocuklar yazı yazmayı bağlantılı olarak da okumayı sevmeyecektir.


Malzemelere Göre Etkinlikler

Evde anaokulu etkinlikleri hazırlamak için belirli malzemelere ihtiyacınızın olduğunu düşünmeyin. Çocuklar için tüm malzemeler oyun ve oyuncak haline getirilebilir. Bu nedenle tüm malzemelerle okul öncesi çocuk oyunları hazırlayabilirsiniz. Bu bölümde sizlere bazı malzemelerle yapabileceğiniz etkinlik ve oyun fikirlerini paylaşacağız.


Okul Öncesi Bardak Etkinlikleri

Mandalla Bardak Toplama

Evde en kolay bulabileceğiniz materyallerin başında bulunan bardak ile yapabileceğiniz 15 farklı etkinlik önerisi mevcut. Sizde çocuğunuzun yaş grubuna uygun olan etkinlikleri seçerek hemen eğlenceli vakitler geçirmeye başlayabilirsiniz.


Okul Öncesi Ponpon Etkinlikleri


Okul Öncesi Su Etkinlikleri

Özellikle yaz aylarındaki sıcak havalarda ıslanmaktan korkmadan keyifli vakitler geçirebilmeniz için eğlenceli etkinlikler var. Sizde suyu eğlenceye dönüştürmek için videodaki oyunları incleyin.


Pinpon Topu Etkinlikleri

Pinpon Topu Renk Eşleştirme

Yaş Grubuna Göre Etkinlikler

Çocuğunuzla birlikte etkinlik hazırlanken kesinlikle dikkat etmeniz gereken nokta etkinliğin çocuğunuza uygunluğudur. Doğru yaş grubana ait olmayan etkinlikleri seçtiğinizde çocuğunuz başarılı olamayacak ve çok daha erken sıkılmasına neden olacaktır. Bu durum ilerleyen süreçte sizinle oynamak istememesi gibi durumlarla sonuçlanabilir. Her çocuğun gelişimi farklılık gösterse de yaş grubunda veya yakın yaş grubunda etkinlikleri tecih etmenizde fayda var.

Yaş grubuna göre etkinlikler;


5 Yaş Etkinlik

5 yaşından itibaren etkinliklerde bilişsel gelişim içerenler tercih edilebilir. Sonunda resim çıkan çizgi çalışmaları, oyuna çevrilmiş rakam etkinlikleri ve el becerisi oyunları çocuğunuzun sıkılmadan defalarca oynayabileceği türlerdir.


4 Yaş Etkinlik

Zor eşleştirmelerin oynanabileceği bu yaş grubunda içerisinde rakamların bulunduğu etkinlikler 4 yaşındaki çocuğumla neler yapabilirim sorunun en temel cevabı olacaktır. Ayrıca belirli aralıklarla parmak kaslarını güçlendirici etkinlikler yapmak ilerleyen dönemler için faydalı olacaktır.

Çocuklar, çoğu zaman hiperaktif olarak nitelendirelecek kadar hareketlidir ve durmak nedir bilmezler. Bu durumu özellikle 4 yaşındaki çocuklar için bunu daha net söylemek mümkün. Çocuklar için 4 yaş civarı; dünyayı tanıma, öğrenme, deneyimleme ve fiziksel hareket açısından bakıldığında en verimli dönemler arasında başı çekiyor. Dolayısıyla, gelişimini özenle takip etmeli ve yönlendirmelerimizle, onlara, sağlam bir gelecek hazırlamalıyız.

Çocuklar için 4 yaş etkinliklerinde üzeri baskılı metaryallere yani kitaplara, dergilere, çeşitli kartlara ve kalemlere rahatlıkla geçiş yapabileceğiniz bir dönemdir. Elbette ilk etapta harika çizimler, resimler yapamayacaklar ama etkinliklere devam ettiği sürede ince motor kasları daha aktif çalışacak ve kendini geliştirecektir. Çocuklar, kimi zaman bu tür etkinliklere sıcak yaklaşmayabilir. Bu tür durumlarda ısrar etmemeli, başka bir zamana ertelemelisiniz.

Sosyal oyunlara da çok rahat geçiş yapılabilecek bu yaşta iki kişilik oyunlar, yarış oyunları, grup oyunları çocuğunuz ileride daha sosyal bir birey olmasına da katkı sağlayacaktır.

Çocuklarla evde yapılacak etkinlikleri çeşitlendirmek ve sayısız eğlenceli oyun ile onları mutlu etmek mümkündür. Kaçırmamanız gereken detaysa duyusal becerileri de geliştiren oyunlar, bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayabilir. 4 yaş oyun etkinlikleri ile çocukların mekansal algı becerilerini güçlendirebilir, keyifli zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.


3 Yaş Etkinlik

Oyuncakları ile kendi başına oyun kurup oynayamayan bu yaş grubunda yapılacak etkinlikler oldukça değerlidir. Hazırlanan etkinlikler ile dolu-boş, ağır-hafif, kalın-ince, büyük-küçük gibi temel kavramların öğrenilmesini sağlayacak etkinlikler yapılabilir. Renklerinde öğrenilmeye başlandığı 3 yaş için farklı farklı şekiller içeren renk eşleştirme etkinlikleri yapmak eğlenceli olacaktır.


2 Yaş Etkinlik

Bu yaş grubunda duyusal oyunlar çocuklar için çok daha faydalıdır. Çocukların dokunarak farklılıkları hissetmelerini sağlayabileceği aktiviteler gelişimlerini olumlu yönde destekleyecektir.


Sıkça Sorulan Sorular

Etkinlik Önermemizi İster Misiniz?

Yoğun iş temposu veya günlük hayatın akışından dolayı bazen farkında olmasanızda çocuğunuzla kaliteli vakit geçiremezsiniz. Bu durumun önüne geçmek amacıyla her hafta pazar günü saat 11:00 ile 12:00 arasında her yaş grubu için birer tane olacak şekilde etkinlik önerisi içeren mail gönderiyoruz. Sizde mail listemize dahil olarak etkinlik fikirlerimizden faydalanmaya başlayın. Bizimle paylaşmış olduğunuz mail adresiniz farklı firma ve kişilerle paylaşılmayacak, etkinlik önerisi bulunan içerikler dışında hiçbir gönderi yapılmayacaktır.