Prima Mı Molfix Mi?

Türkiye’de en çok kullanılan bebek bezi markaları prima ve molfix. Bu yazımızda ikisi arasında tercih yapmanız gerektiğinde hangisini neye göre tercih edeceğiniz konusunda detaylı bilgilendirmelerde bulunacağım. Sizde bu konudaki tecrübelerinizi alt kısımda bulunan yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın.

Prima mı molfix mi sorusunun yanıtına geçmeden önce sitemizde yayınlanan ve genel olarak tüm bezleri değerlendirdiğimiz hangi bebek bezini kullanmalıyım başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Youtube sayfamızda bulunan karşılaştırma videosunu da izlemeyi unutmayın.

Fiyat Karşılaştırması

Dikkat edilen en temel noktaların başında fiyat geliyor. Yazıyı hazırladığım tarihte içerisinde 136 adet bez bulunan molfix 4 numara ultra avantaj paketindeki bezin birim fiyatı 62 kuruşa geliyor. Yine aynı siteden baktığım prima 4 numara aylık fırsat paketindeki bezin birim fiyatı 77 kuruşa geliyor. Siteden siteye değişebileceğini düşünsek dahi Prima, Molfix’e göre yaklaşık %25 daha pahalı olarak kabul edebiliriz.

Sıvı Emiciliği – Sızdırma

Annelerin dikkat ettiği ikinci öncelikli durum da sızdırma yapıp yapmadığı oluyor. Bebek bezinin sızdırma yapması sıvıyı hızlı emmesi ve emdiği sıvıyı geri vermemesi ile alakalı bir durumdur. Bu konuda yaptığımız testlerde Prima’nın molfix’e göre çok daha fazla sıvıyı emebildiği ve reklamlarda gördüğü söylenen gibi uzun süreler kuru olarak kalabilmektedir.

Prima mı Molfix mi
Prima Mı Molfix Mi

Yaptığımız testlerde Prima’nın yaklaşık bir litreye kadar sıvıyı emdiğini gözlemledik. Molfix’de bu seviye daha az. Ancak normal şartlarda bebeğin 1 litre çiş yapması çok beklenen bir durum değildir. Bu kadar aynı bezin içerinde kaldığında böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir.

Bebek bezi sızdırması genellikle iki farklı nedenden oluşmaktadır. Birincisi esnek yan bariyerlerin bebek bezi bağlama sırasında gerektiği gibi kalmamasıdır. İkincisi ise bebeğin bel yapısının bebek bezi ile uyuşmamasıdır. Bebek bezleri esnek olsalar da her bez her bebeğin belini aynı şekilde sarmamaktadır. Bu nedenle sızdırma problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bunu da ancak bir süre denedikten sonra anlayabilirsiniz.

Molfix Pişik Yapar Mı? – Prima Mı Pişik Yapar Mı?

Pişik konusu tamamen bebeğinizin cildi ile alakalı bir durumdur. Bu konuda ne kadar kullanıcı yorumu dinleseniz ne kadar tavsiye de alsanız denemeden bilme şansınız bulunmuyor.

Bebek bezlerinin pişik yapmasındaki en büyük neden cildin hava alamamasıdır. Hem prima hem de molfix hava alabilen tekstil dış yüzeylere sahiptir. İç ve dış yüzeyleri incelediğimizde primanın molfix’e göre daha yumuşak olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim.

Üretim Yerleri

İki markanın Türkiye’de satışı gerçekleştirilen ürünlerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de Kocaeli’de gerçekleştirilmektedir. Dünya genelinde Pampers (bazı paketlerin üstünde görebilirsiniz) adı ile satılan Prima, Amerika Birleşik Devletleri merkezli P&G şirketi tarafından üretilmektedir. Hayat Kimya tarafından üretilmekte olan Molfix Hayat Holding bünyesinde bulunan markaların bir tanesidir.

Sonuç Olarak

Özelliklerini incelediğimizde Prima’nın özellikleri bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız için daha iyi bir tercih olacaktır. Ancak Molfix’in de ihtiyacınızı karşıladığını göreceksiniz. Özellikle sızdırma ve pişik yapma konusunda mutlaka iki bebek bezi markasını denemelisiniz. Eğer ekonomik durumunuz elveriyorsa Prima markasını kullanmanızı ekonomik durumunuz yeterli gelmiyorsa Molfix’i kullanmanızı tavsiye ederim.

Sizde Prima yorumları, molfix yorumları ve molfix mi prima mı konusundaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşarak fikirlerinizi diğer anne ve babalara aktarabilirsiniz.

Etiketler:

“Prima Mı Molfix Mi?” hakkında 1 yorum

  1. Merhaba,
    Prima pahallı olduğu için, Molfixin yeni ürününü kullanmaya başladık. Oğlum daha 25 günlük. Her kaka yapmasında sırtına kadar çıkartıp, elbiselerine varana kadar berbat etmekte. Ama her kaka yapmasında. Kesinlikle çnermiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.