Evde Çocuk Oyunları – Okul Öncesi Çocuk Oyunları

Okul öncesi evde oynanabilecek oyunlar çocukların gelişimleri için çok önemli. Çocukların gelişimlerini daha doğru desteklemek için doğru etkinlikleri seçmeniz faydalı olacaktır. Hazırlamış olduğum sayfada çocuklarla birlikte evde hazırlayabileceğiniz birçok etkinlik var. Daha doğru etkinlikleri bulabilmek amacıyla 5 yaş etkinlik, 4 yaş etkinlik ve 3 yaş etkinlik sayfalarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca evdeki malzemelerle yapabileceğiniz matematik etkinlikleri, robotik kodlama etkinlikleri ve dikkat geliştiren etkinlikler sayfalarını da incelemenizi tavsiye ederim.

100 farklı okul öncesi çocuk etkinlikleri

Oyun çocukların gelişimi için tartışmasız en önemli etkenlerin başında bulunuyor. Çocuklar birçok oyuncağa sahip olsa da oyuncakları dışında bazı oyunlar ve etkinlikler yapmasında fayda var. Farklı etkinlikler hem çocukların belirli özelliklerinin gelişmesine hem de birlikte yaptığı takdirde ailesi ve arkadaşlarıyla daha güzel bağlar kurmasını sağlamaktadır.

Evde oynanacak eğlenceli oyunlar için birçok örnek mevcut. Bizde evdeki malzemeleri kullanarak evde hazırlanabilecek oyunlar ile alakalı video hazırladık. Sizde bu videodaki oyunlardan çocuğunuzun yaş grubuna uygun olanları çocuğunuzla birlikte yapmaya başlayarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Birbirinden eğlenceli okul öncesi çocuk oyunlarını bulabileceğiniz videolarımızdaki oyunların yapımını çocuğunuzla birlikte gerçekleştirdiğinizde çocuklarınızın oyunu daha çok benimseyeceklerini unutmayın. Bu sayede oyunu daha çok sevecek ve daha uzun süreler vakit geçireceklerdir.

1 – 2 Yaş Eğitici Oyunlar

Bu yaş aralığındaki çocuklar özellikle sesli oyuncakları çok daha fazla sever ve çok daha fazla dikkatlerini çeker. Sizde evde bulunan temel nesnelerle sesli oyuncaklar hazırlayabilirsiniz. Örneğin kavanoz içerisi fındık, ceviz gibi sert nesneler koyarsanız çocuğunuz salladığında ses çıkartacaktır.

2 yaş eğitici oyunlar için uygulayabileceğiniz basit ve etkili tür eşleştirme oyunlarıdır. Özellikle farklı renkteki nesnelerin eşleştirilmesi bu yaş grubu için en eğitsel oyun olacaktır.

2 Yaş Eğitici Oyun – Renk Eşleştirme Oyunu

3 Yaş Etkinlik Oyunları

3 yaş çocukların kavramları öğrenmeye başladıkları dönemdir. Bu yaş grubunda çocuklarınıza temel kavramlar, renkler, sayılar öğretmeye başlayabilirsiniz. 3 yaş etkinlik önerileri de çocuğunuzun el göz koordinasyonunu destekleyecek ve bazı temel kavramları öğrenmesini sağlayacak şekilde seçilmiştir. Daha detaylı etkinlikler için sitemizdeki 3 yaş etkinlik sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

3 yaş etkinlik oyunları

Bu yaş grubu çocukların önceki yaş grubuna göre çok daha hareketlidir. Bu nedenle hareketli oyunlar tercih edebilirsiniz. İlerleyen yaşlarda kullanmaya başlayacağı kalem tutma eylemi için kısa kas gelişimini destekleyecek oyunlar oynayabilirsiniz.

4 Yaş Etkinlikleri

Parmak Kası Geliştirme Oyunu

Çok basit gibi görünen kısa kas gelişim oyunları yani parmak kası geliştirme egzersizleri çocuğunuz ilerde kalem tutarken zorlanmamasını sağlayacaktır. Bu da çocuğunuzun kalemle olan çalışmalardan sıkılmasındaki faktörlerden birisini ortadan kaldırmış olacaktır.

5 Yaş Eğitici Oyunlar

Çocuklarınızı bu yaştan itibaren biraz daha zihinsel gelişimlerini destekleyecek etkinliklerle buluşturmanızda fayda var. Özellikle evdeki nesnelerle yapacağınız denge oyunlarında hem el göz koordinasyonunun gelişimine ciddi derecede katkı sağlayabilir hem de doğru nesneyi koymayı düşünmesine teşvik edebilirsiniz. Daha fazla etkinlik için 5 yaş etkinlik sayfasını ziyaret edin.

Denge Oyunu

6 Yaş Eğitici Oyunlar

6 yaşındaki çocuklar rakamlarla tanıştıkları için bu tarz etkinlikler ile eğitimlerini destekleyebilirsiniz. Rakamların oyun içerisine dahil edilmesi çocukların ilerleyen zamanlarda matematikle arasının daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bu yaş grubu için öncelikle bu tarz oyunlar tavsiye ediyoruz. Ardından da tabi ki hem zeka geliştirici hem de eğlenceli oyunları oynamalarında fayda var.

Rakam Oyunları

Sitemizde yayınladığımız daha önceki yazıda kodlama eğitiminden ve çocuklara faydalarından bahsetmiştik. Eğer halen daha o yazıyı incelemediyseniz Okul Öncesi Çocuklar İçin Robotik Kodlama adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıdaki videolarda yer alan oyunların tamamı kreşlerde anaokulu etkinlikleri olarak oynatılmakta olan anaokulu etkinlik örnekleridir. Sizde salgın hastalık nedeniyle dışarıya çıkamayan okul öncesi çocuklarınızla bu oyunları oynayarak hem eğitici hem eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Örneklerdeki evde oynanabilecek oyun ve etkinlikler yerine android çocuk oyunları veya IOS çocuk oyunları gibi telefon üzerinden oynanabilen çocuk oyunları mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

Sizde bu konudaki fikirlerinizi diğer anne ve babalarla paylaşarak onların bu konudaki fikirlerinin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.