Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek bezi değiştirirken bilmeniz ve uygulamanız gerekenler ufak püf noktalar var. Kötü sürprizler yaşamamanız için alt değiştirme işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda Prima’nın hazırlamış olduğu bilgileri derledim. Sayfa içerisinde hem geleneksel bel bantlı bebek bezi hemde külot bezin nasıl bağlandığını inceleyebilirsiniz. Öncelikle bebek bezi nasıl değiştirilir video ile görmenizde fayda var.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır Videosu

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bez değiştirmek ilk başlarda zor gelebilir, ancak kısa zamanda çözeceksiniz. Öncelikle bez değiştireceğiniz alanı hazırlayın. İhtiyacınız olan her şeyin elinizin altında ve bebeğinizden yeterince uzakta olduğundan emin olun. İhtiyaç duyabileceğiniz ek her şey için bebeği o şekilde bırakmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Bu da her zaman hayal ettiğiniz gibi sonuçlanmayabilir.

Bebek bezini ve ıslak havluyu alın. Bezi açın ve bebeğinizi saracak yüzünü çevirin. Bebeğinizi bezi değiştireceğiniz alanın üzerine yatırın. Tek elinizle kavrayıp güvende olduğundan emin olun. Kazaları önlemek için uzanabileceği mesafede bir şey bırakmayın. Ayakkabılarını ve çoraplarını çıkartın. Tüm elbiselerinin çıktığından ve kıyafetlerinin uzanabileceği mesafede olmadığından emin olun.

Kirli bezi açın ve bebeğinizi ayak bileklerinden tutarak nazikçe kaldırın. Kirli bölgeyi önden arkaya doğru ıslak havlu ile silin ve cildinin tamamen temizlendiğine emin olana kadar devam edin.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebeğinizi yine aynı şekilde ayaklarından tutarak bacak tarafını hafifçe yukarı kaldırın. Cırt cırtlı kısım arkaya gelecek şekilde bezi bebeğinizin altına yerleştirin. Bir sonraki aşamada bezin ön kısmını bebeğinizin karnına getirin. Bantları bezin ön tarafına yapıştırın.

Bezin çok sıkı ya da çok gevşek olup olmadığını parmağınızla kontrol edin. Bu noktada doğru numara bez kullanmanız (kaç numara bebek bezi kullanmalıyım başlıklı sayfayı inceleyebilirsiniz) hata ihtimalinizi azaltacaktır. İki parmaklık mesafe bebeğinizin rahat nefes alması ve hareket etmesi için idealdir. Kullandığınız bebek bezinin yan bariyerleri mevcut ise bebeğinizin daha kolay kavranması sağlanacaktır.

Kirli bezi içeriye doğru katlayın, ardından bez üzerindeki yapışkanlarla topladığınız bezi sabitleyip çöpe atın.

Bebeğinizi giydirin ve ellerinizi yıkayın. Tüm yapmanız gereken bu kadar, artık temiz bir şekilde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilmeli?

Bebek bezi değiştirmenin belirli bir saat periyodu bulunmamaktadır. Değişme sıklığındaki amaç bebeklerin hassas ciltlerinin mikrop kapmasına engel olmaktır. Bebeğin altı kuru en uzun süre kuru kalacak şekilde yeni doğan bebekler için günde ortalama 6-7 defa bez değişimi tavsiye edilir. İlerleyen ay ve yaşlarda bu sayıyı azaltabilirsiniz.

Külot Bez Nasıl Kullanılır?

Özellikle hareketli çocuklar için kullanılan diğer bir bez türü de külot bez. Geleneksel bezden farklı olan bu bezi de giydirirken dikkat etmeniz gereken külot bez nasıl katlanır gibi bazı ufak noktalar var. Bunlarla birlikte bu işlemi çok kolay hale getirebilirsiniz. Külot bez nasıl giydirilir videosunu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Külot Bez Nasıl Kullanılır?

Külot Bezin Arkasındaki Bant Ne İşe Yarar?

Külot bezin arkasındaki bant nedir Külot bez nasıl katlanır ürünü yeni kullanmaya başlayanların genellikle bilmediği bir durum. Aslında bu işlem çok basit. Bezin arkasında bulunan bant bezi kullandıktan sonra rulo yapıp çöpe attığınızda daha az yer kaplaması ve açılmaması için bantlamak için kullanılır. Buradaki bandın çocuğun bezi giydiği sırada herhangi bir kullanımı bulunmamaktadır.

Bebek alt değiştirmenin çocuğunuzla daha yakınlaşmanızı sağlayacağını unutmayın. Bez değişimi şarkı söyleyerek ve oyuna dönüştürmeyi başararak hem bebeğinizin bez değiştirmeyi sevmesini hem de sizin bu işi yapma sürenizi kısaltabileceğini unutmayın.

Bebek bezi nasıl daha doğru bağlanır veya bebek bezi değişimi ile alakalı başka tecrübelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilir ve diğer anne babalara tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir