Huggies Türkiye’den Çekildi

Marketlere girdiğinizde “huggies neden yok” sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz. Sorunun cevabı maalesef bulunduğunuz market veya mağazadan kaynaklanmıyor. Türkiye’nin en eski bebek bezi markalarından olan Huggies Türkiye’den çekilme kararı aldı.

Huggies Bebek Bezi

Kimberly-Clark’ın sahibi olduğu marka hakkında şirketten yapılan açıklamada dünyanın bir çok ülkesinde bulunan toplam 93 fabrikasından 10 tanesinin artık faaliyete devam etmeyeceği ve 5 bin personelin işten çıkarılacağı açıklandı. Üst düzey yöneticisi tarafından yapılan açıklamada şirketin yeni yatırımlara kaynak oluşturabilmek amacıyla böyle bir işlem yapacaklarını belirtti.

Huggies’in hali hazırda Türkiye’de fabrikası bulunmuyordu. Ancak aktif olarak satışları devam ediyordu. Alınan karar sonrasında marka belirli ürünleri dışında Türkiye pazarından çekilme kararı aldı.

Huggies Bebek Bezi Nerede Satılıyor

Markanın Türkiye’den çekilme kararı almış olmasına rağmen Türkiye’de stoklarda bulunan ürünler halen daha satılmaya devam ediyor. Ayrıca ithalat kanalıyla halen daha yeni ürün girişleri de dönem dönem gerçekleştiriliyor. Firma tarafından Huggies Little Swimmers, Mayo Bebek bezi ve DryNites Emici Gece Külodu ürünlerinin satışı gerçekleştiriliyor.

Şuanda satışı gerçekleştirilen Huggies Bebek Bezi ürünleri ithalat yoluyla Türkiye’ye getirilmekte olan ürünlerdi.

Huggies Bebek Bezi Ürünleri

Kimberly-Clark Hakkında

Uzun yıllardır Türkiye’de bebek bezi sektöründe hizmet vermekte olan marka daha önceden Pedo ve Huggies isimlerinde iki marka ile Türkiye pazarında yer almaktaydı. 2001 yılında Pedo bebek bezi fabrikası satılarak Samsun’a taşındı. Pedo aynı isimle devam ederken firma Huggies markası ile pazardaki müşterilerine ulaşmaya devam etti. 2018 yılında aldığı kararla da Türkiye’den bazı ürünler dışında çekilmiş oldu.

Ürün kalitesi ve yapmış oldukları pazarlama çalışmaları neticesinde en çok satılan 5 marka arasında olmayı yıllarca sürdürmeyi başardı.

Huggies Bebek Bezi Özellikleri

Ürünle alakalı daha önceden hazırlamış olduğumuz ve youtube kanalımızda yer alan videoyu inceleyebilirsiniz.

Genel hatlarıyla üst segmentte bulunan ve kaliteli bir bez olduğu şeklinde özetlersek yanlış olmaz.

Huggies Türkiye’den Neden Çekildi?

Kesin bir açıklama yapılmamış olsa da özellikle son yıllarda artan bebek bezi marka sayısı fiyatların oldukça rekabetçi olmasına neden olmuş olabilir. Yeni çıkan Sleepy, Önlem, Baby Turco, Komili gibi bebek bezlerinin toplam bebek bezi satışındandan belirli yüzde almaları pazar payı beklentisini düşürmüş olmalı. Aksi takdirde Türkiye gibi genç nüfusun yüksek olduğu bir ülkeden çıkmak çokta mantıklı bir karar olmayacaktır.

Sürekli artan bebek bezi markalarının satılan fabrikalarla ülkemize yansıyan artış olup olmayacağını zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir