Hangi Bebek Bezi Pişik Yapmaz

Annelerin çocukları için hangi yaşta olursa olsun en dikkat ettiği şeylerin başında tartışmasız çocuklarının sağlığı geliyor. Söz konusu bebekler olduğunda bu durum katlanarak artıyor. Haliyle bu durumda kullan ürünler ve markalarda buna göre seçilmek isteniyor. Bebek bezi konusunda da “Hangi Bebek Bezi Pişik Yapmaz” sorusu 0-2 yaş grubu için annelerin en çok kaygılandığı sorular arasında yer alıyor. Bu yazıda bu soru hakkındaki bildiklerimizi ve tecrübelerimizi sizinle paylaşacağız.
Bebek bezlerinin içerisinde sıvıyı emen malzemeler bulunur. Her bir bebek bezi markası temel maddeleri kendilerine göre belirledikleri formüllerdeki oranlarda kullanıp bazı koruyucu ek malzemeler kullanmaktadır. Daha detaylı bilgi için “Bebek Bezi İçindekiler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.
Bebek bezinin içerisinde bulunan bu ek malzemeler ve formüllerdeki oranların yoğunlukları çocuğun pişik olmasına neden olur. Ancak hangi bebek bezinin pişik yapacağını daha önceden tespit edebilmek neredeyse imkansızdır. Bunun tespit edilmesi için o malzemelerin kullanıldığı alerji testi yapılmalıdır ki böyle bir uygulama şuanda mevcut değil. Bazı bebeklerin süte bile alerjisi olduğu düşünüldüğünde hangi bebeğin cildinin hangi beze alerjik reaksiyon göstereceğini tahmin etmek zordur.
Markaların bu konuda uyguladıkları yöntem bebek bezine pişik tedavisinde kullanılan malzemeeleri bezin içerisine katmak oluyor. Ancak bunun bebeğe ihtiyaç duymadığı bir ilacı vermek anlamına geldiğini unutmayın.
Bebeğin Pişik Olmasını Ne Tetikler
Özellikle hastalanan (soğuk algınlığı, ateş vb.) bebeklerde cildin alerjik reaksiyon göstermesi yani pişik olma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle bu dönemlerde daha önceden denediğiniz bebeğinizin cildi ile daha uyumlu bezleri kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. Aksi taktirde mevcut bir hastalığının yanında ek bir hastalıkla daha mücadele etmek zorunda kalabilir.
Pişik Olmaması İçin Önlemler
Bebeğinizin pişik olmaması için uygulamanız gereken en temel kural bebeğiniz kaka yaptığında onu kısa bir süre içerisinde değiştirmek olacaktır. Bu sayede bebeğinizin kakadan etkilenerek pişik olmasını büyük oranda önlemiş olursunuz. Özellikle bez değişim sırasında herhangi bir kızarıklık veya alerjik belirti olup olmadığını kontrol etmek ve bu tür bir belirti gördüğünüzde gerekli olan ilaç takviyesinde bulunmak bebeğinizin sağlığını korumanız açısından önemli derecede faydalı olacaktır.
Sizde bu konudaki görüşlerinizive tecrübelerinizi yorumlar böloümünden bizimle paylaşabilir ve diğer annelerin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Talepleriniz içinde iletişim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.