Bebek Bezi İçindekiler

İlk 2 yaşına kadar ki dönemde çocuğunuzun vazgeçilmez kıyafeti gibi olan bebek bezini yakından tanımak istermisiniz. Bu yazımızda bebek bezinin içerisinde bulunan malzemelerden bahsedeceğiz.

Bebek bezinin içerisinde tahmin edildiği gibi bir çok malzeme bulunuyor. Bu sayının yaklaşık olarak 20 civarında olduğu ve hem malzemelerin hem de bezin içinde bulunma oranları markadan markaya değişiyor. Bu nedenle sıvıyı emme miktarları ve pişik yapma ihtimalleri değişiyor. Bu konuda detaylı bilgi için hangi bebek bezi pişik yapmaz başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Baştan belirmek gerekir ki kimyasal içermeyen bebek bezi yoktur. Yani marketlerde satılan bezlerin tamamı kimyasal malzemeler içermektedir. Ancak kullanılan malzemeler gereği diğerlerine göre daha az kimyasal malzeme içeren bezler bulunmaktadır.

Bebek Bezi İçindekiler

Süper Emici Polimer (Super Absorbent Polymer – SAP) bezin sıvıyı emen asıl kısmıdır demek sanırım yanlış olmaz. Genel olarak bebek bezi içerisindeki SAP miktarı ne kadar artarsa sıvıyı emme başarısı o kadar yükselir.

Polipropilen çocuğun cildine temas eden yüzeydir.

Kağıt Hamuru (Wood Pulp) bezin orta kısmında bulunan pamuğa benzeyen yapıdır.

Polietilen bezin dış kısmını oluşturulmasında kullanılır.

Bu malzemelerin dışında Klor, Dioksin, boya maddeleri, kozmetik maddeler ve parfüm de bezin içerisinde bulunan malzemeler içerisindedir.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir