0 – 2 Yaş İngilizce Eğitimi

İngilizce önemli midir?

Değişen ve globalleşen dünyamız da, iş ve  sosyal hayatta ingilizce oldukça önemli.
Her gün gelişen teknolojimize ayak uydurmak çocuklarımızın geleceği için olmazsa olmaz bir olgu haline geldi.
Çocuğunuza erken yaşta vereceğiniz İngilizce eğitimi ona  unutamayacağı eşsiz bir hediye olacaktır.

Eğitim için en uygun yaş;

Araştırmalara göre insan beyni dil öğrenirken ilginç bir yöntemle çalışıyor.
8-9 yaşına kadar öğrendiği dilleri anadil bölgesine kaydeder. Beynin anadil bölgesine kaydettiği dillerden sonra öğrenilen diğer bütün diller beynin farklı bir bölgesine kaydediliyor ve çok daha zor öğrenilip hızlı unutuluyor.

Ve ek bir bilgiyle 2 yaşından önce çocuğunuzu ingilizceye ne kadar fazla maruz bırakırsanız ileride bu dili konuşması da o denli kolay olur.

0-2 yaş çocuğuna İngilizce eğitimini en faydalı ve eğlenceli şekilde nasıl verebiliriz?

Bebeğinize doğduğu andan itibaren İngilizce eğitimine başlamalısınız. Bebeğinizin öğrenmek için en fazla istek ve merak duyduğu anları değerlendirmelisiniz.
Bebeğiniz  için İngilizce şarkılardan faydalanmalısın. Aynı şarkıyı birçok kez dinletmen, kelimelerin sürekli tekrar edilmesi sebebiyle  bebeğinin hafızasında kalmasını kolaylaştıracaktır.
Dilin kulağa yerleşmesi için çocuklara İngilizce şarkılar ve ninniler dinletmek iyi bir yöntemdir.

Eğer bir bakıcı tutacaksınız İngilizce bilmesi sizin için çok faydalı olacaktır. Bebeğinizin çevresinde ne kadar sık İngilizce kullanılırsa ve bebeğinizi ne kadar çok İngilizce’ye maruz bırakırsanız öğrenmesi o kadar kolay ve hızlı olur.

Çocuğunuzu bir kreşe gönderirken de dikkat etmelisiniz. Eğitim göreceği yerde  öğreneceği kelimeler çok daha yarayışlı ve kalıcı  olacaktır. Çevresinde onun yaşlarında İngilizce konuşan birilerinin olması bebeğinizi de teşvik edecektir.  Bu sebebten ingilizce eğitimin verildiği, gün içinde aktif kullanımın olduğu bir eğitim merkezi seçmelisiniz .

Bebeğinizin en uygun anını kollarken ninni dinletmeyi unutmayın. Beynimiz uykuya geçmeden önce duyduğumuz kelimeleri, şarkıları normal zamanda duyduğumuzda kaydettiği geçici hafızaya değil  kalıcı  hafızaya kaydeder. Çocuğunuza  uyumadan önce dinleteceğiniz ninni  ve duyacağı aynı kelimeler hem sizin için pratik bir yöntem hem de bebeğinizin severek dinleyeceği bir aktivite olacaktır.

Bebeğiniz kelimeleri söylemeye mi başladı? O zaman bebeğinizin  İngilizce eğitimi için yeni bir adım başlayacaktır. Bebeğinizin  söylemeye başladığı kelimelerin İngilizcelerini de ona söylemelisiniz. Örneğin; baba demeye başladığın da ona “father” diye tekrar edebilirsiniz. Türkçe şarkılar dinlerken Türkçe bir kitap okuduğunuz da orada geçen nesneleri, varlıkları İngilizce halinde söylemeniz  çocuğunuzun öğrenmesini kolaylaştırır.

Ancak, konuşma gelişimini hızlandırmaya çalışırken, kendisini baskı altında hissetmesine sebep olmamalısın. Bir şeyler öğrenmeye açık olduğu zamanı kollamanız çok daha yarayışlı olacaktır. Örneğin; bebeklerin saklambaç, evcilik gibi oyununları çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Bebeğiniz bu oyunları oynamak istediğinde, kullanılan fiillere İngilizce anlamlarını da ekleyebilirsiniz.

0 – 2 yaş arası çocuklarda İngilizce eğitimi için yukarıda anlattığım yöntemleri kullanarak çok daha hızlı yol alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir