Prima Mı Molfix Mi?

Prima mı Molfix mi daha iyi sorusu anne ve babaların en çok merak ettikleri konuların başında yer alıyor. Türkiye’de en çok kullanılan kullanılan bebek bezi markaları prima ve molfix. Bu yazımızda ikisi arasında tercih yapmanız gerektiğinde hangisini neye göre tercih edeceğiniz konusunda detaylı bilgilendirmelerde bulunacağım. Sizde bu konudaki tecrübelerinizi alt kısımda bulunan yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın.

Primamolfix mi sorusunun yanıtına geçmeden önce sitemizde yayınlanan ve genel olarak tüm bezleri değerlendirdiğimiz hangi bebek bezini kullanmalıyım başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Youtube kanalımızda bulunan karşılaştırma videosunu da izlemeyi unutmayın.

Sıvı Emiciliği – Sızdırma

Annelerin dikkat ettiği ikinci öncelikli durum da sızdırma yapıp yapmadığı oluyor. Bebek bezinin sızdırma yapması sıvıyı hızlı emmesi ve emdiği sıvıyı geri vermemesi ile alakalı bir durumdur. Bu konuda yaptığımız testlerde Prima’nın molfix’e göre çok daha fazla sıvı emebildiği ve reklamlarda gördüğü söylenen gibi uzun süreler kuru olarak kalabilmektedir.

Yaptığımız testlerde Prima’nın yaklaşık bir litreye kadar sıvıyı emdiğini gözlemledik. Molfix’de bu seviye daha az. Ancak normal şartlarda bebeğin 1 litre çiş yapması çok beklenen bir durum değildir. Bu kadar aynı bezin içerinde kaldığında böbrek hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali yüksektir.

Bebek bezi sızdırması genellikle iki farklı nedenden oluşmaktadır. Birincisi esnek yan bariyerlerin bebek bezi bağlama sırasında gerektiği gibi kalmamasıdır. İkincisi ise bebeğin bel yapısının bebek bezi ile uyuşmamasıdır. Bebek bezleri esnek olsalar da her bez her bebeğin belini aynı şekilde sarmamaktadır. Bu nedenle sızdırma problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bunu da ancak bir süre denedikten sonra anlayabilirsiniz.

Molfix Pişik Yapar Mı? – Prima Mı Pişik Yapar Mı?

Tüm anne ve babalar bebeklerinin sağlığını düşünür, bu nedenle pişik yapmayan bez hangisi diye araştırır. Pişik konusu tamamen bebeğinizin cildi ile alakalı bir durumdur. Daha fazla açıklamak gerekirse bezin içerisinde bulunan maddelere, çiş veya kakasının vücuduna uzun süre temasına ve derinin yeterince hava alamamasına karşı cildin tepki göstermesine pişik diyoruz. Bu konuda ne kadar kullanıcı yorumu dinleseniz ne kadar tavsiye de alsanız denemeden bilme şansınız bulunmuyor. Çünkü her cildin tepki gösterdiği malzemeler farklıdır. Domatese, hayvanlara alerjisi bulunan yetişkinler olduğunu düşünürsek derisi daha hassas olan çocuklar kesinlikle bunlardan daha kolay etkilenebilir.

Genel olarak değerlendirecek olursak bebek bezlerinin pişik yapmasındaki en büyük neden cildin hava alamamasıdır. Hem prima hem de molfix hava alabilen tekstil dış yüzeylere sahiptir. İç ve dış yüzeyleri incelediğimizde prima’nın molfix’e göre daha yumuşak olduğunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Ayrıca emiciliğininde yüksek olması Prima’nun pişik yapma ihtimalini azaltmaktadır.

Fiyat Karşılaştırması

Bebeğinizin sağlığı ve rahatı her şeyden önce gelir ancak maalesef dikkat edilen en temel noktaların başında fiyat da yer alıyor. Yazıyı hazırladığım tarihte (4 Eylül 2018) içerisinde 136 adet bez bulunan molfix 4 numara ultra avantaj paketindeki bezin birim fiyatı 62 kuruşa geliyor. Yine aynı siteden baktığım prima 4 numara aylık fırsat paketindeki bezin birim fiyatı 77 kuruşa geliyor. Siteden siteye değişebileceğini düşünsek dahi Prima, Molfix’e göre yaklaşık %25 daha pahalı olarak kabul edebiliriz.

20.11.2018 Fiyat karşılaştırması: gelen son zamlarla birlikte iki markaya ait bezlerin fiyatları da yükseldi. Prima bebek bezi 4 numara fiyatı 0,91 TL birim fiyatla; Molfix bebek bezi 4 numara 0,59 TL fiyatla en ucuz satın alınabiliyor. Prima bebek bezi 5 numara fiyatı 1,06 TL birim fiyatla; Molfix bebek bezi 5 numara 0,95 TL fiyatla en ucuz satın alınabiliyor (fiyatlar sitemizde bulunan bebek bezi fiyatları sayfasından alınmıştır, anlık fiyatlar ve farklı sitelerdeki fiyatların karşılaştırması için bebek bezi fiyatları sayfasını ziyaret edin.).

Üretim Yerleri

İki markanın Türkiye’de satışı gerçekleştirilen ürünlerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de Kocaeli’de gerçekleştirilmektedir. Dünya genelinde Pampers (bazı paketlerin üstünde görebilirsiniz) adı ile satılan Prima, Amerika Birleşik Devletleri merkezli P&G şirketi tarafından üretilmektedir. Hayat Kimya tarafından üretilmekte olan Molfix Hayat Holding bünyesinde bulunan markaların bir tanesidir.

Sonuç Olarak

Özelliklerini incelediğimizde Prima’nın özellikleri bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız için daha iyi bir tercih olacaktır. Ancak Molfix’in de ihtiyacınızı karşıladığını göreceksiniz. Özellikle sızdırma ve pişik yapma konusunda mutlaka iki bebek bezi markasını denemelisiniz. Eğer ekonomik durumunuz elveriyorsa Prima markasını kullanmanız için ekonomik durumunuz yeterli gelmiyorsa Molfix’i tercih edin. Molfix markasıyla benzer özelliklere sahip sofia bebek bezi, minies bebek bezi gibi diğer markaları da deneyebilirsiniz.

Sizde bu konudaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşarak fikirlerinizi diğer anne ve babalara aktarabilirsiniz. Özellikle nasıl araştırma yapmaları ve nasıl tecrübe etmeleri gerektiğini paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir