X

Doğru bebek bezi kullanmak çocuğunuzun bez içerisinde daha rahat ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Peki hangi bezi kullanacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Bu yazımızda kaç numara bebek bezi kullanmalıyım sorusuna cevap verip ne zaman bez değiştirmeniz gerektiği ve doğru bezi kullanmadığınız taktirde neler yaşayabileceğinizi anlatacağım.

Bezlerin üzerinde hangi kilolarda kullanılabileceği ile alakalı genel bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler her zaman işe yaramıyor olsa da yol göstermesi konusunda büyük bir kolaylık sağlar. Bu bilgilerin yanında dikkat etmeniz gereken nokta bebeğinizin göbekli olup olmadığı olacaktır. Bebeğiniz eğer göbekli ise orada yazan kilolara ulaşmadan bir üst numarayı kullanmanız gerekecektir.

Doğru bez numarası çocuğunuzun belini sardığınızda bel bölgesindeki esnek bantlar arasında 1-2 parmaklık esneme payı bulunacak şekilde seçilmelidir.

Bez Numarası Ne Zaman Arttırılır

Kullanmış olduğunuz bebek bezi çocuğun belini sarmamaya veya belinde izler bırakmaya başladığı anda bir üst numara bezi kullanmaya başlamalısınız.

İlk Defa Anne Baba olacaklar

Eğer ilk çocuğunuz yakın bir zamanda dünyaya gelecekse bez numaraları 1’den 6-7 ye kadar devam eder. Yeni doğan çocuklar en küçük bez olan 1 numarayı kullanır. Daha sonra bu numara çocuk büyüdükçe artarak devam eder. Erken doğan bebekler için 0 (sıfır) numara bez de mevcuttur. Ancak bu bezi marketlerde bulma şansınız oldukça düşük.

Büyük Numara Bez Kullanırsam Ne Olur?

Bez hem rahat hareket etme hem de daha fazla sıvı emmesi için büyük numara kullanmak daha mantıklı geliyor olabilir. Ancak uyguladığınızda böyle olmadığını göreceksiniz.

  • Büyük numara kullandığınız bez ıslanıp ağırlaştığında çocuğun belinden daha kolay bir şekilde kayacak ve belki de düşecektir. Bu da ister istemez çocuğun hareket kabiliyetini etkileyecektir.
  • Büyük numaralar daha fazla sıvı emme özelliğine sahipken aynı zamanda çocuğu ideal sıkılıkta saramayacağı için daha fazla sızdırma sorunları yaşayacaksınız.

Ekonomik olarak da büyük numaralı bezler bağladığınızda daha fazla para ödemek zorunda kalacaksınız.

Küçük Numara Bez Kullanırsam Ne Olur?

Küçük numara bez kullandığınızda çocuğunuzun bel bölgesini sıkmaya ve çocuğun rahatsız olmasına neden olacaktır.

Son olarak yan bölgelerin genişlikleri markadan markaya farklı olabileceği için bez değişiminde farklı numaralar kullanabileceğinizi unutmayın.