X

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek bezi değiştirirken uygulamanız gerekenler ve ufak püf noktalar ile kötü sürprizler yaşamamanız için alt değiştirme işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda Prima’nın hazırlamış olduğu bilgileri derledim.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bez değiştirmek ilk başlarda zor gelebilir, ancak kısa zamanda çözeceksiniz. Öncelikle bez değiştireceğiniz alanı hazırlayın. İhtiyacınız olan her şeyin elinizin altında ve bebeğinizden yeterince uzakta olduğundan emin olun. İhtiyaç duyabileceğiniz ek her şey için bebeği o şekilde bırakmak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Bebek bezini ve ıslak havluyu alın. Bezi açın ve bebeğinizi saracak yüzünü çevirin. Bebeğinizi bezi değiştireceğiniz alanın üzerine yatırın. Tek elinizle kavrayıp güvende olduğundan emin olun. Kazaları önlemek için uzanabileceği mesafede birşey bırakmayın. Ayakkabılarını ve çoraplarını çıkartın. Tüm elbiselerinin çıktığından ve kıyafetlerinin uzanabileceği mesafede olmadığından emin olun.

Kirli bezi açın ve bebeğinizi ayak bileklerinden tutarak nazikçe kaldırın. Kirli bölgeyi önden arkaya doğru ıslak havlu ile silin ve cildinin tamamen temizlendiğine emin olana kadar devam edin.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebeğinizi yine aynı şekilde ayaklarından tutarak bacak tarafını hafifçe yukarı kaldırın. Cırt cırtlı kısım arkaya gelecek şekilde bezi bebeğinizin altına yerleştirin. Bir sonraki aşamada bezin ön kısmını bebeğinizin karnına getirin. Bantları bezin ön tarafına yapıştırın.

Bezin çok sıkı yada çok gevşek olup olmadığını parmağınızla kontrol edin. İki parmaklık mesafe bebeğinizin rahat nefes alması ve hareket etmesi için idealdir. Kullandığınız bebek bezinin yan bariyerleri mevcut ise bebeğinizin daha kolay kavranması sağlanacaktır.

Kirli bezi içeriye doğru katlayın, ardından bez üzerindeki yapışkanlarla topladığınız bezi sabitleyip çöpe atın.

Bebeğinizi giyidirin ve ellerinizi yıkayın. Tüm yapmanız gereken bu kadar.

Bebek alt değiştirmenin çocuğunuzla daha yakınlaşmanızı sağlayacağını unutmayın. Bez değişimi şarkı söyleyerek ve oyuna dönüştürmeyi başarak hem bebeğinizin bez değiştirmeyi sevmesini hemde sizin bu işi yapma sürenizi kısaltabileceğini unutmayın.

Sizde bebek bezi değişimi ile alakalı tecrübelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilir ve diğer anne babalara tavsiyelerde bulunabilirsiniz.